Předseda francouzské vlády François Fillon píchl do vosího hnízda prohlášením, že reforma penzí je připravena a že se čeká jen na pokyn prezidenta Nicolase Sarkozyho. Proti se postavily všechny odborové organizace, které pohrozily "velkým konfliktem".
Někteří komentátoři už vznesli otázku, zda Fillon nedopadne stejně jako před dvanácti lety Alain Juppé, který musil po vlně stávek podobnou reformu stáhnout, což pro něho jako pro premiéra bylo začátkem konce.
Reforma, kterou Sarkozy slíbil už před volbami, předpokládá odstranění privilegií v oblasti penzí pro některé kategorie státních zaměstnanců, železničářů nebo zaměstnanců elektrárenství a plynárenství. Ti mohou jít do důchodu dříve než ostatní a nemusejí tolik let přispívat do penzijního fondu. Stát na to ročně doplácí asi pět miliard eur (140 miliard korun).
Odstranění těchto privilegií má většinovou podporu Francouzů. Odbory podstatu reformy přímo neodmítly, ale pohrozily protesty, pokud se ji vláda pokusí prosadit bez projednání s nimi. Fillon totiž řekl, že může být uplatněna i prostřednictvím dekretu. Železničářská centrála SUD-Rail hrozí stávkou. V roce 1995 bylo právě několikatýdenní ochromení železniční dopravy stávkou hlavním důvodem, proč se Juppé reformy vzdal.
Podle dnešních francouzských listů považují odbory Fillonovo vyjádření za "vyhlášení války". Le Parisien píše, že odbory jsou "na válečné stezce", Libération věští vládě "velké potíže". Konzervativní Le Figaro ale zdůrazňuje, že pro vládu je podstatné vydržet, protože "ustoupit teď by znamenalo předem vzdát vše ostatní".
Sarkozy během pondělní návštěvy Německa řekl, že byl zvolen proto, aby uskutečnil hluboké reformy, a že tyto reformy se uskuteční. Podrobně se chce k sociálním reformám vyslovit příští týden.
Podle některých francouzských listů byl ale prezident překvapen poněkud razantním způsobem, jakým Fillon reformu oznámil. Podle Le Parisien se to v prezidentském paláci považuje za neobratnost.
Na snímku François Fillon na veletrhu ve Strasbourgu, 7. září.
Foto: AP