Francouzští myslivci vyhlašují válku přemnoženým kancům

Zahraničí
29. 12. 2010 07:30
Kanci ničí úrodu a odvažují se i do ulic.
Kanci ničí úrodu a odvažují se i do ulic.

Zemědělci i lesničtí odborníci ve Francii jsou v rozpacích, jak vysvětlit dramatické rozmnožení divokých prasat v posledních letech. Vloni lovci zastřelili 560 tisíc divočáků, což je desetkrát více než před třemi dekádami a v podstatě polovina současné kančí populace v zemi - a ta se přesto abnormálně rychle obnovuje.

Problémem už nejsou jen pro zemědělce, kterým ničí úrodu či pastviny, začínají se pouštět i k lidským obydlím. Poslední roky byli stále více pozorováni v ulicích i zahradách, píše BBC.

Selátek v jednom vrhu přibývá, běžná už jsou desaterčata.Roku 2009 způsobili kanci téměř 21 tisíc dopravních nehod po celé Francii, podobné problémy s nimi má i Německo či Itálie.

Vláda jim proto vyhlásila tak říkajíc válku a nabádá lovce, aby se do nich pořádně pustili, a to Národním plánem kontroly divokých prasat. Ten je povoluje střílet po celý rok, na venkově stejně jako v předměstských oblastech, ve dne v noci. Doposud se směli lovit jen během sezony, stejně jako ostatní zvěř.

"Legislativní nástroje máme. Teď je na lovcích, aby udrželi populaci divočáků pod kontrolou," říká Philippe Jaeger, novinář z Alsaska.

Vrhají víc, dřív, častěji

Ještě se nepodařilo přesvědčivě vysvětlit, proč se tak rychle kanci rozmnožují. Jedním z důvodů mohou být i prudké bouře, které Francii zasáhly v prosinci 1999 a polámaly miliony stromů. Napadané kmeny pak poskytly prasatům dobrou ochranu před střelci.

Dnes už rodí i rok staré bachyně, někdy dokonce dvakrát za rok.

V některých oblastech jim zase mohlo pomoci rozšíření pěstování kukuřice. Divočáci ji milují, a navíc se v jejích hustých porostech zase dobře schovají.

"Dva tři divočáci dokážou zdemolovat pole za jedinou noc. Podupou stvoly a pak rozhryžou klas," říká Pascal Perrotey-Doridant, který se zabývá odhadem škod pro kompenzační úřad. On sám alsaským farmářům přizná každoročně statisíce eur.

Vedle kukuřice nadělají kanci ohromné škody i na dobytčích farmách. Ze země vyhrabávají například žížaly, sklizené seno je pak špinavé od hlíny, což má špatný dopad na vydojené mléko.

Divočáci hrabou v zemi, čímž znehodnocují seno.Nejzásadnější otázkou je, proč samice začaly rodit o tolik víc."Dnes mívají bachyně i dva vrhy za rok. To se nikdy dřív nedělo," říká Dorine Pasqualiniová z Národního úřadu pro lesnictví. "Také už se rozmnožují, když je jim jeden rok, místo dvou. A mají víc selat, najednou až deset. Před pár lety bylo normálních čtyři až sedm mláďat. Větší vrhy, začínající v mladším věku - to dělá hodně kanců."

Mírné zimy - tlustá prasata

Svoje si přidalo mírné počasí, série vlídných zim v minulých letech znamenala zdravější a vykrmenější prasata.

Ale vědci zvažují i další možnosti. Možná že k rozmnožení přispěl paradoxně i zvýšený odstřel samců, který mohl zapříčinit změnu v reprodukčním chování divočáků.

Stejně tak mohly přispět změny v lidském chování - ačkoli bývala Francie vyhlášená jako lovecký ráj, toto hobby je dost na ústupu. Stále méně lidí se věnuje zemědělství a spíš se stěhují do měst a předměstí. Mezi lovci znatelně chybí mladí.

Mezi francouzskými lovci chybí mladí."Většina lovců dnes jsou celkem zámožní lidé z měst. Platí hodně peněz za povolení k lovu, a tak chtějí mít jistotu, že je kanců dost," vysvětluje Perrotey-Doridant, proč divočáky v posledních letech venkovští myslivci nestříleli. "Pěstovali jsme kance na úkor jiné divoké zvěře, ale teď se jejich populace vymkla kontrole. V dřívějších časech jsme je lovili pro potěšení. Teď kance střílíme, protože musíme."

Úbytku zájemců se alsaské myslivecké spolky snaží čelit i moderní technikou. Zřídili ve Francii jedinečnou tréninkovou střelnici Cyne'tir, kde se střílí ostrými náboji po projekcích divočáků. "Pokud budou myslivci pořádně vycvičení a střílet efektivně, neměl by být problém počty kanců udržet," soudí Jaeger. "Dnes je potíž, že příliš lovců neumí dělat svou práci."

Ale vedle nejnovějších technologií do boje proti divočákům vytáhla i instituce z dob Karla Velikého - tzv. lovečtí poručíci (lieutenants de louveterie). Jejich úřad vznikl v roce 812 s posláním organizovat hony na vlky. Jakmile se šelmy někde objevily, měli pravomoc zrekvírovat místní muže na lov. Vlci ve Francii vyhynuli před sto lety, ale poručíky nikdo nezrušil a pár stovek po celé zemi jich dobrovolně úřad zastává nadále. I když teď místo vlků loví kance.

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ