Dolní komora francouzského parlamentu v noci na středu schválila návrh zákona o tvrdším přístupu k sexuálnímu násilí na nezletilých. Předcházela tomu vzrušená pětihodinová rozprava s osobními útoky a přerušováním řečníků. Poslanci nakonec nepodpořili zavedení minimálního věku pro souhlas s pohlavním stykem, který byl navrhován na 15 let. Kritikům se i proto zákon zdá příliš slabý, informuje server televize BFM-TV.
Pro návrh státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlene Schiappaové hlasovalo 81 poslanců, proti 68. Návrh prošel hlavně díky podpoře vládní strany LREM. Podle Schiappaové je schválené znění rázné a "lépe ochrání děti". Text nyní bude projednávat senát.
Na základě novely by mohly francouzské soudy při kvalifikaci znásilnění brát "zneužití zranitelnosti oběti, která nemá dostatečné rozlišovací schopnosti k souhlasu" se sexem, za naplnění parametrů překvapení a nátlaku, které jsou v těchto případech rozhodující. Dodatek k definici znásilnění se vztahuje na osoby mladší 15 let.
Návrh zákona zároveň připouští, že souhlas nezletilé osoby s pohlavním stykem může mít určitou váhu. Za takového posouzení by sex s dospělým nebyl klasifikován jako znásilnění, ale jako sexuální napadení "s proniknutím". Trest za tento čin pak novela zvyšuje na deset let odnětí svobody. Za znásilnění nezletilého hrozí ve Francii 20 let vězení.
Právě tento paragraf vyvolal kritiku sdružení na pomoc obětem znásilnění, ale i soudců a politiků, podle nichž nahrává možnosti, že případy sexuálního násilí nebudou posuzovány jako znásilnění. Organizace na obranu práv žen pak reagovaly rozhořčeně na skutečnost, že poslanci nepodpořili zavedení minimální věkové hranice pro souhlas s pohlavním stykem.
Volání po lepší ochraně dětí před sexuálním zneužíváním posílily dva nedávné případy, kdy soudy odmítly stíhat muže za znásilnění po sexu s jedenáctiletými dívkami, protože úřady nebyly schopny dokázat, že dívky byly ke styku donuceny. Francouzský nejvyšší správní soud ale varoval vládu, že uzákonění věku souhlasu by mohlo být vnímáno jako narušení presumpce neviny dospělého, a bylo by tudíž prohlášeno za protiústavní.