Španělská vláda stanovila datum exhumace ostatků španělského diktátora Franciska Franka z památníku v Údolí padlých na 10. června a určila, že Franco bude nově pohřben na hřbitově Mingorrubio na okraji Madridu. Podle deníku El País ale exhumace stále není jistá, protože poslední slovo bude mít nejvyšší soud, k němuž podala stížnost proti přemístění ostatků svého příbuzného rodina.
Španělská vláda nicméně věří, že nejvyšší soud exhumaci nezabrání. Místopředsedkyně vlády Carmen Calvová také uvedla, že rozhodnutí vlády musí respektovat i každá další vláda. V dubnu se totiž v zemi konají parlamentní volby, podle deníku El País je ale pravděpodobné, že do 10. června nová vláda sestavena nebude. Calvová také uvedla, že rodina bude mít možnost uložit ostatky v úzkém kruhu bez veřejnosti a médií.
Datum exhumace oznámila španělská vláda poté, co dala minulý měsíc rodině 15denní lhůtu na výběr nového místa uložení ostatků. Rodina loni totiž vybrala hrobku, kterou má v katedrále Panny Marie Almudenské v Madridu. Toto místo ale vláda odmítla kvůli obavám, aby se katedrála v centru města, hojně navštěvovaná i turisty, nestala dějištěm manifestací oslavujících frankistickou diktaturu.
Na státním hřbitově Mingorrubio je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová či španělští premiéři Luis Carrero Blanco a Carlos Arias Navarro.
Přemístění Frankových ostatků schválila vláda socialistického premiéra Pedra Sáncheze loni v létě krátce po nástupu do úřadu. Považuje totiž za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako 34 tisíc obětí z obou táborů války, kterou svým pučem v roce 1936 rozpoutal. Exhumace byla předmětem dlouholetých debat a předchozí pravicová vláda se k ní neměla, ač ji k tomu v roce 2017 vyzval parlament.
Frankova rodina i jeho příznivci podali několik stížností také k soudům v madridském regionu. Jeden ze soudců minulý měsíc předběžným opatřením pozastavil platnost technického povolení k exhumaci od radnice v San Lorenzo de El Escorial, pod níž památník obětem občanské války místně spadá. Zdůvodnil to bezpečnostními riziky při otevírání hrobky. Několik jiných soudců ale stížnost na technické povolení zamítlo.
Na sklonku února pozastavil plánovanou exhumaci madridský soud, který verdikt zdůvodnil bezpečnostními riziky při otevírání hrobky. Nynější rozhodnutí vlády stále zůstává předmětem odvolání u soudu, jehož rozhodnutí může exhumaci zpozdit, anebo dokonce zablokovat.
Franco, který zemřel v roce 1975, má ve Španělsku stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce. Občanská válka, kterou rozpoutal, ale stála za tři roky životy půl milionu lidí.