František je rok v úřadě, místo oslav rozjímá na venkově

Zahraničí
13. 3. 2014 18:15
Papež František toho za rok dokázal dost.
Papež František toho za rok dokázal dost.

"Prosím, modlete se za mě," zní jediný vzkaz, který v den prvního výročí svého zvolení poslal lidem papež František. Hlava katolické církve nehodlá svůj rok ve funkci nijak oslavovat a věnuje se rozjímání v ústraní před blížícími se Velikonocemi, informoval papežský úřad.

Papež vzkazem na síti Twitter zopakoval prosbu, kterou přesně před rokem zahájil z balkonu svatopetrského chrámu svůj pontifikát. Muž, který nejen katolíky oslovuje svým skromným a spontánním vystupováním a orientací na chudé a utiskované lidi, touto větou od té doby končí většinu svých vystoupení.

Františkův úřad vzkázal, že žádné veřejné vystoupení dnes papež nechystá a bude společně se skupinou členů vatikánské kurie trávit den duchovním rozjímáním na venkově nedaleko Říma.

Do městečka Ariccia, situovaného necelých 25 kilometrů od italské metropole, odjel František s delegací 82 dalších členů kurie v neděli autobusem. Stejným způsobem se v pátek vrátí zpět do Vatikánu, oznámil mluvčí Federico Lombardi.

Mauro Pallotta v Římě zobrazil papeže jako supermana.Papež se snaží obnovit důvěru v římskokatolickou církev pokorným a spontánním chováním a zaměřením na nejchudší a nejslabší. A díky skvělému PR se se mu to daří více než dobře. Boří mnohá tabu a jeho nástupem do funkce začala ve Vatikánu nová éra. Papež se často obrací k "nevěřícím" i k příslušníkům jiných církví, navazuje kontakty s obyčejnými lidmi a jeho usměvavá tvář je podle většinových názorů symbolem nové, méně dogmatické a otevřenější podoby katolické církve.

Volba argentinského jezuity Jorgeho Maria Bergoglia papežem byla překvapivá a v několika směrech historická. Stal se prvním papežem z amerického kontinentu, prvním jezuitou v čele církve a prvním se jménem František. Neevropského papeže měla církev naposledy v osmém století.

Jméno František přijal na počest Františka z Assisi. "František z Assisi byl člověkem chudoby, člověkem míru, člověkem, který miluje a ochraňuje stvoření. V tuto chvíli nemáme nejlepší vztahy s těmito pojmy. Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých, církví pro chudé," zdůraznil po svém zvolení. A své přání se mu daří plnit. Jeho cílem je, aby se církev vrátila k ideálům chudoby a aby sloužila především nemajetným a lidem žijícím na okraji společnosti. Vyjděte z izolace svých kostelů a kazatelen a služte chudým, vyzývá kněží a církevní hodnostáře.

V Itálii vychází speciální papežský "časopis".Hned na Zelený čtvrtek tak sloužil mši v nápravném zařízení pro mladistvé na předměstí Říma a během obřadu umyl a políbil nohy 12 delikventům, z nichž dvě byly dívky, což bylo ze strany papeže vůbec poprvé. Obdiv světa si vysloužil během audience na Svatopetrském náměstí, když utěšoval těžce nemocného muže, jehož tělo bylo pokryto nádory. Když nemocného políbil, nabídlo se podle většiny médií srovnání s Františkem z Assisi. V den svých narozenin (loni 17. prosince oslavil 77 let) posnídal s překvapenými bezdomovci z České republiky, Slovenska a Polska.

Loni v červenci se nezvykle otevřeně vyjádřil k problematice vztahu církve k homosexuálům. Podle něj by církev neměla věřící soudit na základě sexuální orientace, a to ani v případě, že se jedná o kněze. "Pokud je někdo gay a hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?", řekl. Kategoricky se ale staví proti sňatkům homosexuálů, neboť manželství "je stabilní svazek muže a ženy" a jedině z něj "může vzejít nový život".

Velký rozruch také vyvolala v červnu jeho slova o tom, že ve vedení Vatikánu existuje "korupční proud" a také "lobby homosexuálů". Později svá slova zmírnil a řekl, že mu starosti dělá spíše samotná existence zájmových skupin než to, na čem jsou založené. Vytvořil také expertní komisi, která mu bude radit v otázkách ochrany dětí před sexuálním zneužíváním duchovními a pomoci obětem. Do funkce státního sekretáře, prakticky druhého muže Vatikánu, místo Tarcisia Bertoneho spojovaného s vatikánskými skandály jmenoval italského arcibiskupa Pietra Parolina.

František v Riu.Papež je také známý svou pokorou a skromným životním stylem a proslul svou spontánností. Začal telefonovat lidem, kteří se potýkají s nějakými vážnými problémy, léto netrávil jako jeho předchůdci v okázalém paláci ve městě Castel Gandolfo, ale ve Vatikánu, přestože je v Římě v tomto období zpravidla dusivé horko. Ochotně se s každým vyfotí a kvůli mladým lidem považuje za nezbytné, aby církev využívala k šíření náboženství internet.

Papež nyní píše encykliku o vztahu člověka a přírody. Naposledy uvedl před diplomaty ve Vatikánu: "Bůh vždycky odpustí, my odpouštíme někdy, ale když je s přírodou špatně zacházeno, nikdy neodpouští." Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vždy se zabývá otázkami, které církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější.

Svou první encykliku Světlo víry vydal loni v červenci, ta ale byla ještě výsledkem společné práce s předchůdcem Benediktem XVI. Text zdůrazňuje, že víra je "službou obecnému blahu", a vybízí věřící, aby byli "otevření dialogu", a to i s bezvěrci.

Časy se mění.K "nevěřícím" i k příslušníkům jiných církví se obrací často a mezi nevěřícími si získal nebývale velkou oblibu. Nedávno se tak papež stal nejvyhledávanější "politickou" osobností na Googlu, loni v prosinci ho americký časopis Time vybral za osobnost roku.

Letos v lednu se objevil na další titulní stránce - tentokrát na obálce známého amerického hudebního časopisu Rolling Stone. Fotografii usmívajícího se papeže magazín doprovodil názvem slavné písně Boba Dylana The times they are a-changin' (Časy se mění). Papežovy generální audience podle zahraničních agentur přilákaly letos přes dva miliony lidí, což je počet čtyřikrát vyšší, než tomu bylo u jeho předchůdce Benedikta XVI. za celý rok 2012.

Autor: - red -, ČTK , ANSAFoto: ČTK/AP/ABACA/EFE/mago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ