Frustrovaní Bosňáci se řežou s policií, desítky zraněných

Zahraničí
7. 2. 2014 15:20
Protesty v Tuzle si vyžádaly přes sto zraněných.
Protesty v Tuzle si vyžádaly přes sto zraněných.

Ochromujícími granáty a gumovými projektily zasáhla policie proti demonstrantům v Sarajevu, v dalším bosenském městě Tuzle zase protestující podpálili vládní budovu. Třetí den tak pokračují protivládní demonstrace, které ve čtvrtek večer v Tuzle přerostly v násilné střety a vyžádaly si přes 130 zraněných. Vlna protestů už se roznesla do třicítky měst po celé Bosně a hrozí přerůst v největší nepokoje od skončení války z 90. let.

Protesty proti rostoucí nezaměstnanosti začaly v Tuzle na severovýchodě Bosny ve středu a na šest tisíc lidí v nich pokračovalo i celý čtvrtek. Večer se ale situace přiostřila, když na policisty začalo létat kamení, vajíčka a světlice.

Strážci pořádku reagovali slzným plynem, a když radikální část demonstrantů začala rozbíjet výlohy a zapalovat odpadkové koše, dav rozehnali.

Bosňáci protestovali kvůli rostoucí nezaměstnanosti a neschopnosti politiků řešit problémy.Podle sdělení zdravotnické pohotovostní služby při střetech utrpělo vážnější zranění 104 policistů. Lékaři prý také ošetřili na 30 civilistů s lehčími poraněními.

List Dnevni Avaz napsal, že v Tuzle se v pátek sešlo kolem 13 tisíc lidí. Zástup se odpoledne vydal od vyhořelé budovy regionální vlády k sídlům dalších institucí.

Ze solidarity s Tuzlany vyšly ve čtvrtek do ulic stovky lidí i v dalších městech bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) - Sarajevu, Mostaru, Zenici a Bihači. Také v Sarajevu se ve čtvrtek demonstranti střetli s příslušníky bezpečnostních sil, z nichž čtyři byli podle sdělení policie se zraněními převezeni do nemocnice.

V pátek už se protesty rozlily podle některých médií až do 33 měst nejen ve federaci, ale i v Republice srbské, včetně její metropole Banja Luky, kde ale manifestace proběhla v klidu. Demonstruje se i v autonomním kantonu kolem Brčka, kde neposkojenci podle deníku Dnevni Avaz zajali starostu, který se snažil situaci uklidnit.

Demonstrace odrážejí rostoucí nespokojenost s neustálým hašteřením politiků, které trvá od konce války z let 1992-1995 a blokuje řízení země a ekonomický rozvoj.

Lidé mají dost hašteření politiků, které trvá prakticky od konce války.Řada státních firem po privatizaci zkrachovala a další je následují. Mnoho lidí tak přišlo o práci. Míra nezaměstnanosti v Bosně dosáhla 27,5 procenta a na je Balkáně nejvyšší.

Na základě daytonských mírových dohod, které v roce 1995 ukončily občanskou válku, tvoří Bosnu dvě výrazně autonomní entity - FBaH a Republika srbská (RS). Kromě nich existuje správní celek kolem města Brčko na severu země, protože se FBaH a RS nedokázaly dohodnout, komu připadne.

Autor: - red -, ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP/Amel Emric

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ