Klíčové oblasti v nové Evropské komisi již tradičně obsadí většinou velké státy unie. Francouzský kandidát Michel Barnier získal oblast vnitřního trhu, Němec Günter Oettinger energetiku, Španěl Joaquín Almunia hospodářskou soutěž a Ital Antonio Tajani průmysl a podnikání.
Jedinou výjimkou mezi reprezentanty velkých států je Fin Olli Rehn, který měl v komisi dosud na starosti rozšíření, ale nově získal hospodářské a měnové záležitosti - to je dlouhodobě jedna z nejvlivnějších oblastí, jejíž důležitost ještě vzrostla během hospodářské krize.
ČTĚTE TAKÉ: Füle míří do funkce eurokomisaře pro rozšiřování
Nová Evropské komise se skládá z celkem 13 nových tváří a 14 politiků, kteří působili již v minulé komisi, včetně šéfa EK Josého Barrosa.
Výkonný orgán Evropské unie má celkem šest místopředsedů - Španěl Joaquín Almunia, Britka Catherine Ashtonová, Estonec Siim Kallas, Nizozemka Neelie Kroesová, Lucemburčanka Viviane Redingová a Slovák Maroš Šefčovič. Slovenský kandidát je přitom jedinou výrazněji novou tváří mezi místopředsedy, což na tiskové konferenci zdůraznil i Barroso. Šefčovič sice již jako eurokomisař působil, ale jen necelé dva měsíce, tedy od začátku října letošního roku.
V nově sestavené Evropské komisi přibylo žen. Zatímco dosud jich bylo osm, nově jich je devět. Mužů je celkem 18. Mezi místopředsedy jsou však zástupci ženského a mužského pohlaví rozděleni přesně na polovinu - tři ženy a tři muži.
Foto: ČTK