Gašparovič oficiálně jmenoval novou Ficovu vládu

Zahraničí
4. 4. 2012 13:30
Gašparovič oficiálně jmenoval novou Ficovu slovenskou vládu.
Gašparovič oficiálně jmenoval novou Ficovu slovenskou vládu.

Slovensko má novou vládu levicového premiéra Roberta Fica. Prezident Ivan Gašparovič jmenoval jednobarevný kabinet sociálních demokratů (Směr-SD), který se bude moci opřít v parlamentu o pohodlnou většinu. Ficova strana ji získala v březnových předčasných volbách. Směr přesvědčivě vyhrál se ziskem více než 44 procent hlasů.

Ke změně vlády došlo v zemi po necelých dvou letech. Bývalá koalice čtyř stran pravého středu se rozpadla loni na podzim, když se neshodla ohledně rozšíření pravomocí záchranného fondu eurozóny.

Předseda Směru-SD Robert Fico se premiérem stal podruhé. Vládu vedl už v letech 2006 až 2010, kdy sociální demokraté byli v koalici se dvěma menšími stranami. Spolu s ním se do kabinetu vrátilo i několik ministrů jeho první vlády. V ministerských křeslech usednou rovněž nestraníci, například kariérní diplomat a bývalý šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, ministrem spravedlnosti se zase stal dosavadní šéf advokátní komory Tomáš Borec.

"Plně si uvědomuji, že nové vládní období je diametrálně odlišné od let 2006 až 2010. Na tohle všechno se cítím dostatečně připraven," řekl Fico po jmenování premiérem.

Předseda Směru-SD Robert Fico se premiérem stal podruhé.Vládu čeká boj s vysokou nezaměstnaností a potřeba přijetí úsporných opatření k ozdravení státních financí. Na rozdíl od roku 2006, kdy první Ficův kabinet nastupoval v době silného hospodářského růstu, bude muset Směr-SD nyní přistoupit k nepopulárním opatřením. Před volbami sociální demokraté slibovali zejména vyšší zdanění bank, nejziskovějších firem nebo lidí s nadprůměrnými příjmy.

Tato opatření podle ekonomů na získání potřebné více než miliardy eur (přes 25 miliard korun) stačit nebudou. Ve hře je proto i omezení plošně vyplácených dávek, vyšší daně na luxusnější nemovitosti nebo zavedení registrační daně při koupi prémiových vozidel. "V duchu hodnot sociální demokracie vynaložíme maximální úsilí, aby ozdravování veřejných financí nevedlo k dalšímu snižování životní úrovně lidí, kteří mají nízké nebo střední příjmy," prohlásil Fico u příležitosti nástupu jeho vlády.

První schůzka ministrů je naplánována už na odpoledne, rozhodnout by měli například o novém šéfovi úřadu vlády.

Záměry kabinetu nastíní jeho programové prohlášení, se kterým musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před sněmovnu a požádat o vyslovení důvěry. K prosazení svých návrhů s výjimkou ústavních zákonů nebude Směr-SD v parlamentu potřebovat podporu poslanců jiných stran. V 150členné sněmovně má totiž 83 křesel. Jako první straně od pádu komunismu v roce 1989 se právě sociálním demokratům podařilo získat parlamentní většinu.

Směr-SD neobsadil křeslo vicepremiéra pro lidská práva a menšiny. Hodlá ale vytvořit novou funkci člena vlády odpovědného za velké investiční projekty, kterým se po změně příslušných zákonů stane někdejší ministr dopravy Ľubomír Vážny.

Ficova předchůdkyně na nejvyšším vládním postu Iveta Radičová už dříve oznámila odchod z politiky. Profesorka sociologie, která se v posledních volbách o přízeň voličů neucházela, se vrátí na akademickou půdu. Přednášet hodlá i na univerzitě v britském Oxfordu

Vizitky klíčových členů nového kabinetu

Robert Fico (47) - předseda vlády
Předseda strany Směr-sociální demokracie byl slovenským premiérem už od července 2006 do července 2010. V posledních dvou letech zastával funkci místopředsedy parlamentu. Je dlouhodobě nejpopulárnějším slovenským politikem. Vystudoval právo na Univerzitě J. A. Komenského v Bratislavě. Od roku 1994 do roku 2000 působil jako zástupce Slovenska u Evropské komise pro lidská práva a u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Byl místopředsedou Strany demokratické levice, z níž v roce 1999 odešel a založil stranu Směr.

 

Martin Glváč (44) - ministr obrany
Poslanec a předseda Směru-SD v Bratislavském kraji. Původně se o něm spekulovalo jako o možném ministru spravedlnosti. Vystudoval práva v Bratislavě, pracoval jako manažer a právník v několika soukromých firmách.  Ve slovenských médiích bývá jeho jméno spojováno s kauzou podezřelého nákupu lukrativních pozemků v obci Čierna Voda blízko Bratislavy, které měly údajně levně získat firmy blízké Glváčovi.

Robert Kaliňák (40) - ministr vnitra
Je místopředsedou strany Směr-SD. Ministrem vnitra a vicepremiérem byl už v první Ficově vládě (2006-2010). Vystudoval právo v Bratislavě, následně pracoval jako právní koncipient a advokát. Poslancem se stal v roce 2002. Od července 2010 zastával funkci předsedy zvláštního parlamentního výboru pro kontrolu činnosti Slovenské informační služby.

Peter Kažimír (43) - ministr financí
Místopředseda a poslanec Směru-SD. Za první Ficovy vlády byl státním tajemníkem ministerstva financí SR. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické. V letech 1993 až 1995 pracoval jako asistent daňového poradce. V minulosti zasedal ve statutárních orgánech řady soukromých firem.

Miroslav Lajčák (49) - ministr zahraničí
Do čela diplomacie přichází z postu ředitele Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) pro Rusko, východní partnerství a západní Balkán. Funkci ministra zahraničí již jednou vykonával, a to od ledna 2009 do července 2010 v první Ficově vládě. Vystudoval právo v Bratislavě a diplomacii na Institutu mezinárodních vztahů v Moskvě. Koncem 80. let nastoupil na ministerstvo zahraničí a v letech 1991 až 1993 pracoval na československém, respektive slovenském velvyslanectví v Moskvě. Později byl velvyslancem v Japonsku a v tehdejší Jugoslávii. V roce 2006 dohlížel jako zmocněnec EU na referendum o samostatnosti Černé Hory. Od léta 2007 do jara 2009 byl vysokým představitelem mezinárodního společenství pro Bosnu a Hercegovinu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Delegaci USA na návštěvě Grónska doplní americký viceprezident J.D. Vance

Zahraničí
25. 3. 2025

Palestinci demonstrovali v Gaze proti válce s Izraelem a proti vládě Hamásu

Zahraničí
25. 3. 2025

Japonec neprávem odsouzený k smrti dostane odškodné ve výši 217 milionů jenů

Zahraničí
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ