Gates i Schwarzenberg odmítají Putinovu kritiku

Zahraničí
11. 2. 2007 12:42
Ruský prezident Vladimir Putin s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem na schůzce v Mnichově
Ruský prezident Vladimir Putin s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem na schůzce v Mnichově

Ruský prezident Vladimir Putin s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem na schůzce v MnichověK bezpečnostnímu partnerství Spojených států, Severoatlantické aliance a Ruska v neděli vyzval americký ministr obrany Robert Gates. Vyjádřil se tak na mezinárodní konferenci v Mnichově, na které den předtím ruský prezident Vladimir Putin nezvykle ostře kritizoval politiku USA a rozšiřování NATO k ruským hranicím.

"Rusko nemusí mít žádný strach ze Severoatlantické aliance," řekl americký ministr v diplomaticky laděném vystoupení, v němž na Putinův projev reagoval často nepřímo. Obhajoval demokratické základy NATO a vybídl k prohlubování transatlantického společenství.

Za projekt sloužící k bezpečnosti USA a jejich spojenců Gates označil také chystaný protiraketový systém v Česku a Polsku. Iniciativa prý zaznamenává slibný vývoj. "Střely nejsou vůbec namířeny proti Rusku," zdůraznil. Putin naopak v sobotu projekt opakovaně kritizoval, Američany obvinil ze snah o hegemonii, z nejistoty ve světě a z podněcování nových závodů ve zbrojení.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v diskusi uvedl, že jde o "vnitřní záležitost" mezi vládami USA, Česka a Polska. "Požadavky jiných států naši vládu neovlivní," řekl a také on zdůraznil, že systém není namířen proti Rusku.

"Čelíme mnoha společným problémům a výzvám, které se musejí řešit v partnerství s dalšími zeměmi včetně Ruska," uvedl dále Gates. "Jedna studená válka stačila," pokračoval a reagoval tak zjevně i na některé komentáře k Putinovu vystoupení, že ruský prezident v Mnichově zahájil "druhou studenou válku".

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v dopoledním bloku o transatlantickém spojenectví zdůraznil, že NATO zůstává výborným kolektivním obranným svazkem a stabilizačním prvkem ve světě. Apeloval i na rozvíjení transatlantické spolupráce v hospodářství, energetické bezpečnosti a ochraně životního prostředí.

Putin si je vědom, že ho Evropa potřebuje jako partnera při řešení globálních problémů a Rusko jako zdroj energetických surovin, uvedla německá televize ZDF k sebevědomému projevu ruského prezidenta.

Někteří účastníci v kuloárech mluvili nejen o studené sprše od Putina, ale dokonce o zahájení "druhé studené války". Německý ministr obrany Franz Josef Jung ale odmítá zbytečné přehánění. "Studená válka už skončila," řekl v televizi ARD. Bývalý šéf vojenského výboru NATO, německý generál Klaus Naumann v kuloárech utrousil: "Putin promarnil svou příležitost."

Ministr Schwarzenberg v úvodní ironičtější poznámce "poděkoval" Putinovi, že "udělal velkou reklamu" mnichovské konferenci a že svými námitkami "jasně řekl, proč se musí NATO rozšiřovat". Šéf české diplomacie nabádal, že se nesmějí opakovat chyby minulosti a NATO se musí přizpůsobit i novým krizím. Další rozšiřování přitom nesmí být umělé a kandidáti musejí být dobře připraveni

"Skončilo rozdělování na starou a novou Evropu," reagoval Gates i na čtyři roky starý konfrontační výrok svého předchůdce Donalda Rumsfelda. Ten svého času rozdělil evropské partnery na státy, které tehdy v čele s Německem a Francií odmítly invazi do Iráku, a na ty, které ji s Británií a Polskem v čele podpořily.

Putinovy výroky o tom, že Spojené státy se snaží rozpoutat nové závody ve zbrojení, Gates označil za překonanou rétoriku z dob studené války. Svůj projev se však snažil odlehčit humornými pasážemi. Prohlásil například: "Já jako starý studenoválečník jsem při jednom včerejším projevu dokonce téměř pocítil nostalgii po starých jednoduchých časech. Téměř." Šéf Pentagonu zároveň potvrdil, že přijal Putinovo pozvání do Ruska.

Gates rovněž vyzýval spojence, aby plnili své sliby a poskytli vojenskou i ekonomickou pomoc Afghánistánu. "Je životně důležité, aby úspěch, kterého bylo v Afghánistánu dosaženo, nebyl zase zmařen kvůli nedostatku politické vůle a rozhodnosti," řekl Gates.

Stejně jako tento týden na neformální schůzce ministrů obrany NATO poukázal na to, že nadcházející jaro v Afghánistánu bude rozhodující pro další vývoj v této zemi i v celé oblasti. Je třeba kombinovat vojenské úsilí s hospodářským rozvojem a protidrogovým bojem, zdůraznil.

Za další výzvy, které nyní stojí před aliancí, Gates označil íránské nukleární ambice, situaci na Blízkém východě, nedávné čínské vojenské zkoušky ve vesmíru a prodej ruských zbraní do zahraničí. Také Steinmeier varoval před celosvětovými závody v jaderném zbrojení, pokud se nepodaří udržet Teherán a jiné země stranou jaderných zbraní.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ