Gordon <span>Brown podepíše</span> smlouvu o Evropě

Zahraničí
12. 12. 2007 12:51
Brown: Ústava, jistě
Brown: Ústava, jistě

Brown: Ústava, jistěPotvrzeno: britský ministerský předseda pojede ve čtvrtek do Lisabonu, aby předal část suverenity Spojeného království do rukou kontinentálních politiků a nevolených byrokratů.

Evropští federalisté si mohou mnout ruce: jedna z posledních překážek současné etapy jejich tažení starým kontinentem, britská opozice vůči euroústavě, padla. Úřad ostrovního ministerského předsedy Gordona Browna v úterý večer potvrdil, že šéf vlády Jejího Veličenstva odjede ve čtvrtek do Lisabonu, aby spolu s kolegy z ostatních 26 zemí (a příslušnými ministry zahraničí) podepsal takzvanou reformní smlovu Evropské unie.

Do poslední chvíle nebylo jisté, jestli se Brown nerozhodne svůj podpis alespoň oddálit. Labouristická vláda Tonyho Blaira, v níž byl on sám vlivným ministrem financí, totiž slíbila, že euroústavu nepřijme, pokud ji voliči neschválí v referendu.

Přijde až na oběd

Ministerský předseda se však nakonec - v příkrém rozporu s britskou tradicí - rozhodl slib svého předchůdce ignorovat. Ostrovní veřejné mínění totiž zůstává vůči evropské integraci skeptické a Brown se - patrně právem - obává, že by v referendu prohrál.

Jedinou známkou britského odtažitého postoje tak patrně zůstane Brownova fyzická nepřítomnost při podpisovacím ceremoniálu. Tam jej bude zastupovat ministr zahraničí David Miliband. Smlouvu mají evropští bossové podepsat pod dohledem šéfa exekutivy EU, domácího José Manuela Barrosa, ve čtvrtek dopoledne; šéf britské vlády se však v tu dobu musí zúčastnit jednání vlivného "spojkového výboru" Dolní sněmovny (schází se na něm předsedové všech 31 sněmovních výborů plus někteří služebně nejstarší a nejváženéjší členové komory). Brown proto přiletí do Portugalska až někdy kolem oběda.

Nový dokument, jenž nahradil projekt evropské ústavní smlouvy (tu v referendech v roce 2005 odmítli Francouzi a Nizozemci), vypouští záměr vytvořit některé federalistické symboly, jako jsou vlajka a hymna Evropské unie. Dává však Bruselu, zejména Evropské komisi a nově vzniklému úřadu permanentního prezidenta, více pravomocí na úkor politických orgánů jednotlivých členských zemí. Právě to je tradiční příčinou britské nechuti vůči "prohlubování integrace".

Foto Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ