Německé kancléřství v Berlíně k ránu nasvítili aktivisté z hnutí Greenpeace. Ochránci životního prostředí tak protestovali proti středeční dohodě vlády s domácími automobilkami. Ty souhlasily s úpravami softwaru u pěti milionů dieselů, podle kritiků je to však málo.
Greenpeace na fasádu budovy kancléřství na několik minut promítala siluetu kancléřky Angely Merkelové, svůj název a krátký vzkaz vyjadřující názor, že takzvaný dieselový summit nic nevyřešil.
Kriticky se k závěrům jednání postavila i část médií. "Pro jedny platí zákony, pro druhé se organizují summity. Spolková vláda nechala automobilový průmysl vyváznout z dieselového skandálu příliš lacino," napsala komentátorka listu Die Zeit Petra Pinzlerová.
Zástupci vlády a automobilek Volkswagen, BMW, Daimler a Opel oznámili ve středu dohodu. Automobilky na své náklady upraví software u více než pěti milionů dieselových aut tak, aby snížily množství škodlivých emisí, které vozy produkují.
Organizace na ochranu životního prostředí i největší evropský automotoklub ADAC však vedle softwarových změn požadují také technické úpravy aut, například namontování modernějších katalyzátorů. Jen takové kroky podle nich povedou k dostatečnému snížení emisí, a to až o 90 procent.
Také ministerstvo životního prostředí se nechalo slyšet, že středeční dohoda je jen prvním krokem, který sám o sobě nestačí. Podobně se vyjádřila i většina zástupců německých spolkových zemí.
Ve spolkové republice je registrováno přes 15 milionů dieselových aut, jejichž emise oxidů dusíku výrazně přispívají ke znečištění měst. V některých městech je situace tak vážná, že uvažují o zákazech jízdy starších naftových vozů. Tomu chtějí výrobci aut za každou cenu zabránit, i proto se odhodlali k oznámenému kroku.