První schůzka
Grüß Gott, Donalde! Kancléřka se zkusí skamarádit s Trumpem
16.03.2017 19:01
Americký prezident Donald Trump a německá kancléřka Angela Merkelová budou na své páteční schůzce ve Washingtonu probírat řadu témat - od Sýrie přes vztahy s Ruskem a Čínou až po vzájemnou obchodní bilanci. Skutečným cílem prvního osobního jednání obou politiků je však to, aby se poznali a mohli začít budovat důvěrnější vztah, který by odpovídal dlouholetému úzkému spojenectví USA a Německa.
Oba státníci se původně měli setkat v úterý, cestu ale Merkelová odložila kvůli špatnému počasí na východě USA.
Anketa:
Jak byste oznámkovali dosavadní působení Donalda Trumpa coby prezidenta Spojených států amerických?
-
Jednička. 31 %
-
Dvojka. 15 %
-
Průměr, takže trojka. 15 %
-
Čtyřka. 15 %
-
Propadák, takže pětka. 24 %
V Německu i dalších evropských zemích se po zvolení Trumpa americkým prezidentem objevily obavy o další osud vzájemného spojenectví, které podpořily i některé výroky nového šéfa Bílého domu na adresu Severoatlantické aliance (NATO), nebo obchodních vztahů. Konkrétně na adresu Merkelové se pak Trump opakovaně velmi kriticky vyjádřil o vztahu k její vstřícné uprchlické politice.
Merkelová dala zase jasně najevo výhrady k Trumpově postoji vůči novinářům nebo jeho prvnímu imigračnímu výnosu. Krátce po jeho zvolení také zdůraznila, že mezi hodnoty, které Spojené státy a Německo spojují, patří také respekt k právům a důstojnosti člověka bez ohledu na jeho původ, barvu pleti, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci nebo politické přesvědčení. Podle pozorovatelů přitom jasně narážela na to, že se Trump ve volební kampani ostře a populisticky vymezoval vůči některým menšinám nebo politickým oponentům.
Přes tyto i další odlišné názory dali Merkelová i přední členové americké administrativy opakovaně najevo, že mají i nadále zájem o úzké vztahy mezi USA a Evropou.
Merkelová se podle svých spolupracovníků těší na to, že Trumpa osobně pozná, a ke schůzce přistupuje s otevřenou myslí. Německá strana očekává, že se oba politici dotknou celé škály mezinárodněpolitických témat. Debatovat by měli o konfliktu v Sýrii, boji proti Islámskému státu, situaci v Iráku, Jemenu nebo dohodě o íránském jaderném programu. Tématem má být také situace na severu Afriky, v Afghánistánu nebo na východní Ukrajině.
Právě na německý pohled na možné řešení konfliktu na Ukrajině a na to, jak vycházet s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se chce americký prezident Merkelové zeptat. Německá kancléřka je také připravena mu stručně vysvětlit historii a význam Evropské unie, kterou Trump v minulosti též kritizoval.
Pozornost se bude věnovat i hospodářské politice, na niž mají podle dosavadních vyjádření oba čelní představitelé odlišné pohledy. Zatímco Merkelová prosazuje volný obchod a užší obchodní spolupráci, Trump požaduje snížení velkého obchodního deficitu, který mají Spojené státy s Německem, a zvažuje zavedení cel na některé druhy zboží.
Aby ho německá kancléřka přesvědčila o tom, že současný model je výhodný i pro Spojené státy, doprovázejí ji do USA představitelé několika předních německých firem. Merkelová přitom chce zdůraznit mimo jiné to, že německé firmy v USA investovaly stovky miliard eur a vytvářejí přes 750 tisíc pracovních míst. Zmínit se také chystá, že například německá automobilka BMW je největším vývozcem vozů vyrobených v USA.
Němečtí pozorovatelé věří, že se Merkelové nakonec s Trumpem podobně jako v minulosti s řadou dalších politiků podaří vytvořit dobrý pracovní vztah. Na rozdíl od minulosti je však nyní otázka, jak dlouho takový vztah vydrží. Merkelové totiž po letech hrozí, že by po zářijových parlamentních volbách nemusela znovu stanout v čele německé vlády.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.