Guy Fawkes: maskot protestů proti kapitalismu

Zahraničí
5. 11. 2011 11:45
Novodobý buřič.
Novodobý buřič.

Globální protesty proti kapitalismu spojuje bílá stylizovaná maska se zlověstným úsměvem inspirovaná Guyem Fawkesem, tragickým hrdinou katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století.

Fawkes, který masku inspiroval, se pokusil v roce 1605 vyhodit do povětří parlament i s králem Jakubem I., protože se mu nelíbilo, jak pronásleduje katolíky. Spiknutí selhalo a Fawkes se zabil, aby se vyhnul popravě. Britové si ale nepovedené spiknutí připomínají každého 5. listopadu ohňostroji.

Moderní zpopularizovaná podoba masky se poprvé objevila v britském komiksu V jako Vendeta a pak ve stejnojmenném filmu, který byl podle komiksu natočen před pěti lety. Tajemný hrdina, který se označuje jako V, s maskou na obličeji svrhne totalitní společnost prostředky, které se dnes označují za teroristické.

Novodobý buřič.Masky V se občas objevovaly při studentských protestech v Londýně i letos v březnu při protestech proti vládním škrtům, ale nyní je jich čím dál víc v protestních táborech v New Yorku, Londýně i v dalších světových městech.

Nejvíce ji používají lidé hlásící se k protestnímu hnutí Anonymous. Maska se jako předmět začala šířit až po uvedení filmu s Natalií Portmanovou a Hugem Weavingem.

Výtvarníkem komiksu a autorem původního obrazu masky je Brit David Lloyd, který prý nechtěl, aby maska vypadala zlověstně. Ale připustil, že je "skvělým symbolem protestu pro každého, kdo vidí tyranii".

Přirovnal použití masky k tomu, jak se slavná fotografie argentinského revolucionáře Che Guevary od Alberta Kordy stala módním symbolem pro části mládeže po celém světě. "Maska Guye Fawkese se nyní stala značkou a příhodným symbolem při protestu proti tyranii. Jsem rád, že ji lidé užívají. Myslím, že je dost výjimečné, když se ikona populární kultury používá tímto způsobem," řekl Lloyd BBC.

V se ve svém individualistickém tažení proti diktatuře inspiruje Fawkesem a vyhodí do povětří nefungující parlament. "Mám pocit, že skupina Anonymous potřebovala obraz, za který by mohla skrýt svou identitu a který také symbolizuje individualismus - V jako Vendeta je příběhem jedince proti systému," řekl Lloyd.

Nicméně film končí záběrem zástupu desetitisíců Londýňanů, kteří se vzepřou a beze zbraní a v maskách V pochodují do středu města.

Antikapitalistický globalizovaný kšeft

Masky V nejprve distribuovala společnost Warner Brothers při propagaci filmu. Nyní je prodává firma Rubies Costume, která prý jich prodá ročně 100 tisíc po celém světě, z toho 16 tisíc v Británii. Vedení společnosti ale tvrdí, že maska se prodávala dobře i před nynějšími protesty.

Podle pravicového bloggera Paula Stainese rozsáhlé užívání masky "je příznakem ztráty důvěry v politiku, protože Guy Fawkes je nejvíce antipolitickou postavou, jakou si můžete vybrat". A Staines by mohl vědět o čem, mluví. Je autorem populárního parlamentního blogu inspirovaného stejnou postavou a nazvaného Guido Fawkes, za jehož identitou se skrýval tři roky, než média jeho totožnost odhalila.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ