Haiderova výstava moc lidí nepřitáhla

Zahraničí
4. 10. 2010 13:41
Jörg Haider měl zaživa větší úspěch, výstava tak tak pokryla náklady.
Jörg Haider měl zaživa větší úspěch, výstava tak tak pokryla náklady.

V rakouském Klagenfurtu o víkendu skončila roční výstava o někdejším kontroverzním hejtmanovi Jörgu Haiderovi, který se před dvěma lety zabil při autonehodě. Zájem o expozici byl mnohem menší, než se očekávalo. Zatímco pořadatelé nejdřív mluvili až o osmdesáti tisících návštěvníků, dorazilo jich jen kolem jedenácti tisíc.

Haider, který byl po léta korutanským hejtmanem, patřil k nejvýraznějším rakouským politikům. Byl hlavní tváří populistického tábora. Značný rozruch vyvolávaly jeho výroky proti cizincům či na adresu EU, jejíž rozšíření na východ označil za "vyhlášení války" Rakousku. Prohlásil také, že Hitlerova třetí říše "měla řádnou zaměstnaneckou politiku". Před dvěma lety ve vysoké rychlosti Haider havaroval. V krvi měl alkohol. Na místě nehody zemřel.

Výstava v hornickém muzeu v Klagenfurtu.Zvláštní výstava o tomto charismatickém politikovi začala v klagenfurtském hornickém muzeu rok po jeho smrti. Měla trvat do letošního 26. ledna, kdy by Haider slavil šedesátiny.

Od zahájení do konce roku 2009 na ni ale přišlo jen asi 4200 lidí. Pořadatelé se akci proto rozhodli prodloužit až do října a doufali, že se návštěvnost zvedne. 

Zájemci si mohli prohlédnout třeba hejtmanovy běžecké boty, jeho pracovní stůl či houpacího koníka z dětství. Podle šéfa muzea Gerharda Findinga byla asi chyba, že se nevystavil vrak auta, v němž politik havaroval. Jeho Volkswagen Phaeton by se prý určitě stal nejzajímavějším exponátem a přilákal by návštěvníky. Muzeum ale respektovalo přání Haiderovy vdovy Claudie, která limuzínu vystavovat nechtěla. Na výstavu poskytla hejtmanovy jeansy či náramkové hodinky i své svatební šaty.

Kult osobnosti za radniční peníze

Výstava vyvolávala od počátku vášnivé reakce. Klagenfurtská opozice, mnozí umělci i intelektuálové s ní nesouhlasili a nepřáli si budování mýtů kolem korutanského politika, a to navíc s finančním přispěním města.

Jörg Haider v dětství.Náklady na výstavu podle Findinga činily čtyřicet tisíc eur (asi 979 tisíc Kč), výtěžek byl asi o pět tisíc vyšší (tedy cca 1,1 milionu korun). "Poté, co mám na stole tato čísla, jsem velmi spokojený. Náklady na výstavu se pokryly," uvedl klagenfurtský místostarosta Albert Gunzer.

Odhad osmdesát tisíc návštěvníků, kteří si jistě nenechají ujít možnost vidět předměty populárního zesnulého politika, postupně klesal. Ještě na počátku letošního roku ale padlo číslo třicet až čtyřicet tisíc lidí. Město si návštěvnické přírůstky slibovalo od velké golfové akce a od setkání harleyářů, v jejichž řadách měl hejtman fanoušky. Sám byl totiž prezidentem korutanského harleyářského svazu. Výsledek je ale nakonec osmkrát menší než odhad.

Podle některých by se výstava o slavném politikovi dala považovat za propadák. Muzeum totiž v minulých letech mívalo větší návštěvnost, než když v něm byla expozice o Haiderovi. Ani Finding neví, proč tolik "netáhla". Na vině prý může být negativní kampaň v médiích. V Haiderově mýtu se totiž letos objevily značné trhliny. Rakouský tisk přinášel zprávy o tom, jak korutanský hejtman dostal miliony dolarů od iráckého diktátora Saddáma Husajna či jak se našla jeho konta s obrovskými sumami v Lichtenštejnsku. Politikovo jméno se objevilo i v souvislosti s několika dalšími aférami. 

Móda charismatického politika.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ