Hamburk na čas metropolí buddhismu

Zahraničí
19. 7. 2007 13:53
Dalajlama v Hamburku, červenec 2007.
Dalajlama v Hamburku, červenec 2007.

Dalajlama v Hamburku, červenec 2007.Na desetidenní návštěvu hanzovního města na Labi přiletěl dnes dopoledne 14. dalajlama, „Oceán moudrosti“, celosvětově respektovaný duchovní a politický vůdce Tibeťanů.

Do 27. července bude nositel Nobelovy ceny míru přednášet laické veřejnosti na tenisovém stadionu a v hamburském Tibetském středisku. Promluví na kongresu buddhistických mnišek.

Na rozdíl od řady jiných zemí, kde se setkání s ním ze strachu před čínskými komunisty vyhýbají, němečtí politici dalajlamu vítají. Mimo jiné se dnes Lhamo Thondup alias Tändzin Gjamccho (72), jak znějí dalajlamova rodná a mnišská jména, podepíše do zlaté knihy města Hamburku. Přístavnímu městskému státu od roku 2001 vládnou křesťanští demokraté a starosta Ole von Beust (52) dalajlamu přijme na radnicií.

Dalajlamova obliba je v Německu pozoruhodně vysoká. Raději dalajlamu než německého papeže, odpovídají Němci na otázku, komu více důvěřují. Překvapivé zjištění přinesl průzkum objednaný magazínem Spiegel.

O buddhismu si 43 procenta dotázaných Němců myslí, že je to nejmírumilovnější náboženství. O křesťanství jen 41 procento (a o islámu jen jediné).

Za svůj vzor si umí představit dalajlamu 44 procenta dotázaných, německého katolického papeže jen 42 procenta.

Dalajlamu nejraději zelení, svobodní a sociáldemokraté, papeže křesťanští demokraté a komunisté; zcela bavorský kněz propadl u zelených.

Na snímku dalajlama na letišti v Hamburku, 19. června 2007.

Foto: AP

Autor: - lgtt -

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ