Letecká katastrofa, jaká nemá obdoby. Podle ruského ministra pro mimořádné situace zahynulo při pádu letadla polského prezidenta Kaczyńského 97 lidí. Záchranáři již nalezli prezidentovo tělo. Podařilo se také nalézt obě takzvané černé skříňky, které by měly umožnit analyzovat data z kritické doby před nehodou.
1. Špatné počasí
Letoun na vojenském letišti Severnyj v husté mlze nezvládl přistávací manévr. Například ruské řízení letového provozu uvedlo, že se piloti neřídili pokyny kontrolní věže, aby kvůli špatné viditelnosti přistáli v Minsku nebo Moskvě.
K TÉMATU: Expert: Piloti mohli udělat chybu, nebo byli pod tlakem
Polský prezident nepřežil havárii letadla
"Podle zpráv se zdá, že počasí bylo skutečně na hraně, a je otázka, jestli nebylo horší, než na jaké byl letoun vybaven. Jestli by tedy nebylo lepší, kdyby přistál někde jinde. Dá se také spekulovat o tom, že piloti byli pod tlakem, aby přistáli ve Smolensku i přes špatné počasí. A je otázkou, jak je vybavené tamní letiště," komentoval to expert na letectví Tomáš Soušek.
2.Chyba pilota
Ruská strana oznámila, že příčiny nehody bude vyšetřovat společně s Poláky. Na místo nehody už dorazili prokurátoři, které vyslala Varšava. Hned ráno se objevily informace, že za nehodou stojí chyby pilotů. Čtvrtý pokus o přistání totiž skončil tragédií, vládní tupolev při přibližovacím manévru zachytil levým křídlem o stromy. "Stroj spadl a začal hořet," řekl za polskou stranu Piotr Paszkowski. Jenže - spekuluje se, že piloti byli vystaveni tlaku, aby ve Smolensku přistáli. Jinak by polští politici a armádní generálové nestihli pietní akt v Katyni.
Ostatně už dříve údajně Kaczyński chtěl po pilotech, aby přistáli i za nepříznivých podmínek. V srpnu 2008 prezident letěl do Tbilisi, ale kapitán letadla z bezpečnostních důvodů přistát odmítl a zamířil na záložní letiště v Ázerbájdžánu. Po přistání prý rozčilený Kaczyński prohlásil, že incident bude řešit "na nejvyšší úrovni".
3. Závada letadla
Stroje Tupolev 154 byly proslulé svou poruchovostí a několik horkých chvil s nimi zažili i čeští politici, kteří s letouny Tu-154 létali do roku 2007. Letadlo ale prošlo před nedávnem technickou kontrolou, vedoucí techniků problémy technického rázu vylučuje. Statistika je ovšem jednoznačná: za uplynulých 37 let, co jsou v provozu, zemřelo v jejich troskách na tři tisíce lidí.
Rusko odmítlo, že by podíl na tragédii mělo například nevyhovující letiště. Ve Smolensku je sice vojenské, ale běžně na něm přistávají i ruští politici v letadlech obdobné velikosti.
Foto: ČTK/AP