Kulatý stůl, kolem kterého podle legendy seděli rytíři, nebyl podle některých expertů vlastně ani stolem. Mohlo kolem něj totiž sedět tisíc lidí. Mělo jít o římský amfiteátr.
Slavný hrad Kamelot byl údajně postaven na místě římského amfiteátru v britském Chesteru. Podle legendy se měli na hradě u kulatého stolu scházet rytíři a třeba před bitvou diskutovat o plánech.
Poslední výzkumy ovšem hovoří o tom, že nešlo o kus nábytku, ale o pozůstatek římské stavby. Šlechtici měli sedět v první řadě amfiteátru a lidé na nižších příčkách společenského žebříčku seděli za nimi v dalších řadách. Kamelot zároveň neměl být mohutný hrad, jak je obvykle zobrazován, ale účelově vybudovaná stavba na místě, které předtím využívali Římané.
"Víme, že jedna z Artušových hlavních bitev byla svedena ve městě označovaném jako Město legií. Pouze dvě místa byla takto označována. Jedním bylo St. Albans a druhé zůstávalo záhadou," řekl listu The Daily Telegraph historik Chris Gidlow, který se zabývá studiem legend týkajících se Kamelotu.
Nedávné objevy v amfiteátru, konkrétně popravčí kamen a dřevěný památník křesťanským mučedníkům, vedou badatele k závěru, že oním druhým místem byl Chester. "V 6. století mnich Gildas, který je autorem nejstarších zápisů o Artušově životě, psal o Městě legií a o svatyni mučedníků v ní. To je pádný důkaz. Objev svatyně v amfiteátru znamená, že v Chesteru sídlil Artušův dvůr a jeho legendární kulatý stůl," dodává Gidlow.
Foto: Wikimedia Commons