Polský premiér Donald Tusk a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se dnes v Katyňském lese na západě Ruska vůbec poprvé společně poklonili památce tisíců polských důstojníků, které zde před 70 lety na rozkaz tehdejšího sovětského vedení zastřelila tajná sovětská policie NKVD.
Putin na místě, které je pro Poláky symbolem jejich komplikovaných vztahů s Ruskem, řekl, že není možné žít jen minulostí a že nelze ze zločinů, jako byl katyňský masakr, obviňovat ruský národ.
Putin zdůraznil, že se nesmí zapomínat na minulost, jakkoliv by byla hořká. "Nebylo nám dáno ji změnit, ale je v našich silách ji zachovat, zjistit pravdu a historickou spravedlnost," řekl ruský premiér. To už podle něho dělají historici, zástupci veřejnosti a církví. Tusk i jeho ruský hostitel se poklonili také památce obětí stalinistických čistek ze 30. let, které také leží v Katyni. Jsou tam i hroby sovětských vojáků zastřelených během německé invaze do SSSR.
Polští důstojníci padli do sovětského zajetí v rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz v září 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop o neútočení mezi oběma velmocemi.
NKVD v Katyni i na jiných místech na jaře 1940 postřílela na 22 tisíc Poláků, kromě důstojníků také intelektuály nebo policisty. Sovětský svaz z masakru až do roku 1990 obviňoval nacistické Německo.
Pravdu přiznal až sovětský prezident Michail Gorbačov. Katyňskou tragédii označil za jeden z nejtěžších zločinů stalinismu a jménem Sovětského svazu nad ním vyjádřil hluboké politování.
Po vypuknutí Velské vlastenecké války se polská exilová vláda pokoušela vymoci propuštění svých Sovětským svazem vězněných občanů a vojáků včetně těchto povražděných, o nichž se domnívala, že ještě žijí (nebo v to alespoň doufala). Stalin tehdy tvrdil, že ve zmatcích na začátku bojů uprchli a on o nich nic neví.
V roce 1943 byly německou armádou u Katyně objeveny první masové hroby, do nichž byli zmasakrovaní zajatci pohřbeni.
Německo se pokusilo celou věc propagandisticky využít, Sovětský svaz ho na oplátku obvinil, že vraždění je jeho dílo.
I v průběhu Norimberského procesu se Sovětský svaz nejprve pokusil svalit vinu za masakr na poražené Německo, to však nebylo reálné, neboť dostupné důkazy byly dost průkazné.
Sovětský svaz přesto popíral svou vinu až do roku 1990.
Komunističtí vládci "se po desetiletí snažili cynickou lží ukrýt pravdu o katyňských popravách, stejnou lží je i klást za vinu tyto zločiny ruskému národu," prohlásil Putin podle agentury Itar-Tass.
V sobotu do Katyně pojede polský prezident Lech Kaczyński.
Foto: Pjervyj kanal, Wikipeia a Bundesarchiv