Hitler bydlel deset let u Žida. Byl sympatický, tvrdil o vůdci

Zahraničí
10. 4. 2017 20:00
Adolf Hitler.
Adolf Hitler.

Adolf Hitler bydlel téměř celá dvacátá léta v podnájmu v mnichovském domě, který měl židovského majitele. Tomu byl podle magazínu Spiegel budoucí nacistický vůdce a strůjce vyvraždění šesti milionů Židů poměrně sympatický.

Do domu na ulici Thierschstrasse 41 se Hitler nastěhoval jako neznámý veterán první světové války v roce 1920 a s přestávkou, kterou musel po neúspěšném pokusu o puč z roku 1923 strávit ve vězení, zde žil až do roku 1929. O pouhé čtyři roky později stanul v čele Německa.

Pětiposchoďový dům patřil podle historika Paula Hosera židovskému majiteli Hugovi Erlangerovi, který na svého podnájemníka vzpomínal v roce 1934 v rozhovoru s Hitlerovi nakloněným životopiscem takto: "Musím přiznat, že Hitler mi byl docela sympatický. Potkával jsem ho často na schodech nebo u vchodu - zpravidla si přitom něco zapisoval do svého sešitu na poznámky - a většinou se mnou velmi přátelsky prohodil pár nezávazných slov. Nikdy jsem neměl pocit, že by na mě pohlížel jinak než na ostatní lidi."

Dům na ulici Thierschstrasse, kde Hitler bydlel téměř celá dvacátá léta.Erlanger byl o osm let starší než Hitler a stejně jako on byl veteránem první světové války. Mnichovský dům, v jehož přízemí měl svůj obchod, koupil jen několik měsíců poté, co se do něj Hitler nastěhoval. Nacionálně socialistický politik si zde do roku 1925 od Reichertů, jedné z podnájemnických rodin, pronajímal malý pokoj a později místnosti dvě, v nichž často přijímal své politické souputníky i dámské návštěvy.

"Protože jsem Žid, zajímal jsem se co nejméně o aktivity mého podnájemníka a nacionálních socialistů," poznamenal k tomu později Erlanger. O dům přišel v roce 1934, kdy ho převzalo město Mnichov. Důvody nejsou zcela zřejmé, je ale možné, že se mělo utajit, že Hitler bydlel u Žida.

V roce 1938 byl Erlanger načas zavřen do nacistického koncentračního tábora Dachau, později musel nuceně pracovat v Bavorsku. Před smrtí během holocaustu ho zachránilo manželství se ženou, která nebyla Židovka. Díky němu se vyhnul deportaci do některého z vyhlazovacích táborů.

Autor: ČTK Foto: , Policie ČR, Flickr

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ