<span>Hnědé marše</span> u hrobu Hitlerova zástupce končí

Zahraničí
26. 6. 2008 11:39
NPD v německých ulicích. Je třeba být vidět, zní taktika.
NPD v německých ulicích. Je třeba být vidět, zní taktika.

NPD v německých ulicích. Je třeba být vidět, zní taktika.Býval to stále znovu stejný obrázek. Kolem 17. srpna, dne úmrtí Rudolfa Hesse, pochodovaly hornofranckým Wunsiedlem tisíce neonacistů. Město v ten čas připomínalo pevnost a obrázek Německa v cizině utrpěl další šrám. S podobnými akcemi hnědé scény může být ale v řadě případů konec.

Přispěl k tomu čerstvý verdikt Spolkového správního soudu.   

Soud sídlící v Lipsku tento týden rozhodl, že vzpomínkové marše na někdejšího zástupce Adolfa Hitlera ve Wunsiedlu lze zakázat jako podněcování nenávisti k národu. Demonstrace extrémně pravicové scény jako ty wunsiedelské zraňují podle Spolkového správního soudu důstojnost obětí nacismu.  

Rudolf Hess na lavici obžalovaných v Norimberku - druhý zleva.Soud se konkrétně vyjadřoval k zákazu pochodu Národnědemokratické strany Německa (NPD) ve Wunsiedelu roku 2005. Tamní obecní úřad se tehdy při vydání zákazu opřel o novou zákonnou úpravu, kterou Spolkový sněm schválil téhož roku a jež zpřísňuje podmínky pořádání demonstrací.

Oznamovatel demonstrace ve Wunsiedelu, hamburský právník a činovník NPD Jürgen Rieger, se před třemi lety proti zákazu odvolal.

Bundestag roku 2005 současně zpřísnil paragraf o podněcování nenávisti vůči národu a rase. Jako štváče proti národu lze v budoucnu potrestat toho, kdo „schvaluje, oslavuje nebo ospravedlňuje" vládu nacismu. Tato změna může být cíleně použita právě k zapovězení vzpomínkových pochodů na Heße a spol.

Zákon ale požaduje, aby byla současně zraněna důstojnost obětí nacistického režimu. Jen to podle poslanců Bundestagu ospravedlňuje hluboký zásah do svobody názorů a shromažďovací. Zákonodárce v tomto názoru nyní podpořil i Spolkový správní soud.

Mučedníci (Hess) nikdy neumírají... Pochod ve Wunsiedelu.Kdo glorifikuje Hesse a označuje jej za mučedníka, ten současně schvaluje nacistický režim se všemi jeho zločiny, míní soudci z Lipska. A kdo schvaluje nacistické zločiny, ten zraňuje lidskou důstojnost - jak zabitých, tak přeživších.

Rudolf Hess byl po druhé světové válce odsouzen v Norimberském procesu k doživotnímu vězení, které si jako jediný z odsouzených skutečně odseděl. Zemřel roku 1987 ve spojenecké věznici ve Špandavě (Spandau) v Berlíně. Pohřbili ho v rodinné hrobce ve Wunsiedelu.

Od roku 1988 se tam německá pravicová scéna snaží uspořádat vždy v srpnu vzpomínkový pochod. Když roku 1990 došlo k násilným střetům se skinheady, byla shromáždění na příštích deset let zakázána. Další pochod povolil Spolkový ústavní soud až roku 2001.

Neonacisté už oznámili, že se proti verdiktu správního soudu v Lipsku odvolají k nejvyšší možné instanci - Spolkovému ústavnímu soudu.

Foto: AP a Profimedia

Autor: - pp -

Další čtení

Do Texasu dorazilo 16 českých hasičů, kteří už prozkoumávají poničenou krajinu

Zahraničí
14. 7. 2025

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně jaderné energetiky

Zahraničí
14. 7. 2025

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ