Holanďané mají v parlamentních volbách k dispozici okolo 9000 volebních místností. Nejpodivnější je pravděpodobně ta v ostrovní přírodní rezervaci Marker Wadden. Zájem hlasovat na jednom z umělých ostrůvků na severovýchod od Amsterdamu je tak veliký, že správa parku musela sehnat dodatečné lodě.
"Původně jsme čekali za celý den tak 1200 lidí, ale v 11 hodin už jich dorazilo 1100," uvedla mluvčí organizace Natuurmonumenten, která ostrůvky spravuje. Poslední loď podle ní odjede ve čtyři odpoledne, zpáteční výlet z Lelystadu trvá přes tři hodiny.
Marker Wadden už několik let vznikají ve sladkovodním jezeře Markermeer, původně části zátoky Zuiderzee, nyní ovšem odříznuté od moře přehradami, hrázemi a vysušenou půdou. Vznikající a vytvářené bažiny a ostrůvky mají posílit biodiverzitu Nizozemska.
Nynější volební dění v rezervaci, kdy lidé na písčitém pobřeží stojí dlouhou frontu u narychlo postavené "Stembureau", tedy volební místnosti, dokládá zájem nizozemských voličů o dnešní hlasování. Celých 45 minut museli lidé po poledni čekat také u nejvýše položené volební místnosti v zemi - v amsterodamské vyhlídkové věži A´dam Lookout.
A v obci Maassluis západně od Rotterdamu musely úřady kvůli velkému počtu příchozích na poslední chvíli zvyšovat počet volebních uren, uvedl deník Telegraaf. Ostatně vysoký zájem byl patrný i ze sledovanosti předvolebních televizních diskusí. Dnešní čísla zájem dokládají: ve 13 hodin už přišla podle agentury Ipsos hlasovat třetina z asi 13 milionů oprávněných voličů, v roce 2012 to ve stejný okamžik bylo 27 procent.
Volební místnosti se dnes zavřou ve 21 hodin, tehdy mají být k dispozici první průzkumy. Sčítání hlasů se však v Nizozemsku odehraje ručně kvůli obavám z aktivit hackerů, a tak skutečné výsledky budou zřejmě známy až výrazně později.
Nizozemci mohou na volebním lístku o velikosti rozsáhlé novinové dvoustrany vybírat z 28 politických stran a hnutí. Ačkoli lidé už dopředu dávali najevo zájem jít volit, v průzkumech se ukazovalo, že se mnohdy rozhodnou až skutečně na poslední chvíli, tedy ve středu. Před čtyři dny nebylo podle serveru Politico zcela rozhodnuto 54 procent dotázaných, 15 procent ani netušilo, ze kterých stran nakonec budou vybírat.
Předvolební průzkumy ukazovaly na poměrně těsné vítězství vládní Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Ten dnes hlasoval v jedné ze škol nedaleko Haagu. Sestavení nové vlády však bude podle odborníků velmi složité, neboť 150 křesel v parlamentu si nejspíš rozdělí až 14 stran.
Hlasování je ale ve světě sledované především kvůli otázce, jak si ve volbách povede protiislámská a protievropská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Také při odevzdávání svého hlasu novinářům řekl, že "džin už se do láhve nevrátí". Názory, jaké zastává jeho strana a jí podobná uskupení po celé Evropě, podle něj budou trvalou součástí politiky.