Holanďané už ani nedokážou naštvat muslimy
28.03.2008 14:50
Promeškaná šance islamobijce Geerta Wilderse? Spíše vlažně, s rozpaky až kriticky reagují nizozemská média na antiislámský film Fitna, jejž ve čtvrtek večer umístil na internet poslanec a šéf Strany pro svobodu (PvdV) Wilders. V listu De Telegraaf běduje sloupkař Rob Hoogland: „V Nizozemí už ani neumíme rozpoutat pořádné mezinárodní vzbouření."
Podle deníku de Volkskrant je Fitna především sestříhána a slepena z už existujícího materiálu. List označuje Wilderse za pokrytce, a sice kvůli tomu, že ve filmu není vyjádřen jeho osobní postoj k muslimům.
Fitna je propagandistický film, který ve všech směrech naplňuje metody používané radikálními a totalitními režimy ke štvaní jednotlivých skupin obyvatel proti sobě, uvádí se v komentáři de Volkskrant. Snímek se podle něj snaží dostat muslimy v Nizozemí pod tlak, do úzkých.
NRC skládá Wildersovi „kompliment". Poslanec podle listu dodržel slovo: film Fitna zveřejnil před 1. dubnem a choval se hezky. Prvotní dojmy z filmu prý nemůžou nebýt, že Wilders má nedostatečný talent pro analyzování a kreativitu; nezvládne více než kompilovat známé obrazy a fakta.
Zdarma rozdávaný list De Pers nicméně zdůrazňuje fakticitu filmu.
S prvními reakcemi přišli ve čtvrtek večer, po „premiéře" Wildersova patnáctiminutového díla, i šéfové frakcí v haagském parlamentu.
„Propásnutá šance," prohlásil Mark Rutte (VVD). „Namísto něčeho konstruktivního ukázal (Wilders) jen staré obrazy teroristických a kriminálních činů."
„Způsob jeho spojování fašismu, komunismu a nacismu není možné následovat," konstatoval Alexander Pechtold (D66). „Film nic nového nepřináší," řekla Femke Halsemová, předsedkyně frakce GroenLinks.
Za svého stranického kolegu a šéfa z PvdV se postavil poslanec Dion Graus, podle něhož film podává dobrý obraz reality a je poučný.
Sám autor snímku, blonďák Wilders, neztrácí ani po jeho spíše vlažném přijetí u svých krajanů bojovnost. Krátce po uvedení filmu ji ale nesměroval proti obvyklému protivníkovi, islámu, avšak soustředil se opět na kritiku nizozemského premiéra Jana Petera Balkenendeho.
Předseda vlády by se podle něj měl stydět k smrti. „Vlastě by si měl sebrat svoje saky paky, ale to se asi nestane," pravil Wilders.
Poslanec nemůže premiérovi zjevně odpustit jeho předchozí negativní vyjádření o snímku Fitna. Podle šéfa PbvdV to byla právě nizozemská vláda, jež kolem filmu šířila hysterii. Balkende se Wilderse snažil nepřímo přesvědčit, aby od uvedení filmu (zodpovědně) upustil.
Premiér i po zhlédnutí filmu Wilderse kritizuje. Chce především zraňovat muslimy, uvedl ve čtvrtek večer předseda vlády při setkání s tiskem.
Až na ostřejší protest Íránu se zatím ani v Nizozemí, ani jinde ve světě žádné výraznější protesty proti antikoránovému filmu nekonají.
Wilders opakovaně označil korán za fašistickou knihu, která by měla být zakázána jako Hitlerův "Mein kampf".
Vláda v Haagu se netají obavami, že Wildersův film vyvolá protesty a nepokoje muslimů jak v samotném Nizozemí, tak v islámských zemích. Dále pak bojkot holandského zboží, možná ještě rozsáhlejší než v případě dánských karikatur Mohameda.
"Film ohrožuje bezpečnost Nizozemců na celém světě," prohlásil holandský premiér Jane Peter Balkenende (CDA).
Foto: Reuters, Nizozemský rozhlas, Groene Amsterdamer
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.