Němečtí sociální demokraté (SPD) slaví 150 let od svého založení. Na svou minulost můžou být hrdí, ale co teď. Slavná strana je více či méně rozštěpená a neví, jak se znovu dostat k moci. Němci budpu začátkem podzimu volit nový parlament (Spolkový sněm) a volební kampaň socialistů působí bezradně.
Za stranu demokracie a svobody dnes označili nejvyšší představitelé Německa a Francie německou sociální demokracii (SPD), která si v Lipsku připomněla 150. výročí svého vzniku.
Dnes nejsilnější německá opoziční strana je nejstarším politickým uskupením nejen v Německu, ale i v Evropě. Na její oslavu se do saské metropole sjelo na 1600 hostů z 80 zemí, z toho asi 300 vrcholných levicových politiků ze zahraničí včetně zástupců ČSSD.
"Žádná jiná strana nedokázala vydržet tak dlouho, protože její hlavní požadavky zůstávaly a zůstávají stále aktuální - práva na svobodu a sociální spravedlnost," vyzdvihl SPD v úvodním projevu německý prezident Joachim Gauck.
Podobně se vyjádřil i jeho francouzský protějšek a předák francouzských socialistů François Hollande, podle něhož byly dějiny SPD vždy spojeny s hodnotami jako je demokracie, svoboda a pokrok.
Právě pokrok je podle Hollandea spojen také s obtížnými rozhodnutími, která však Němce dostala do popředí současné Evropy. "Sociální demokracie dostala Německo na čelo," složil Hollande hold bývalému kancléři Gerhardu Schröderovi a jím prosazeným nepopulárním reformám pracovního a sociálního trhu, z nichž dnešní Německo těží.
Francouzský prezident se ve svém projevu dotkl i současných evropských výzev, například vysoké nezaměstnanosti mladých, a rovněž apeloval na větší solidaritu v Evropské unii.
Slavnostního aktu ve známé koncertní budově Gewandhaus se zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová, která v příspěvku pro dnešní vydání deníku Leipziger Volkszeitung nazvala SPD "bojovným a nepoddajným hlasem demokracie v Německu".
"Za tuto ne vždy dostatečně ohodnocenou službu pro naši zemi má SPD můj respekt a uznání," napsala šéfka německých křesťanských demokratů (CDU), tradičních politických rivalů SPD. Sociální demokraté však momentálně v průzkumech před zářijovými volbami na CDU výrazně ztrácejí.
Stranu založil jako Všeobecný německý dělnický spolek 23. května 1863 spisovatel a politik Ferdinand Lassalle. Svůj současný název strana nese od roku 1890. V poválečných dějinách z jejího středu vzešli tři němečtí kancléři, z nichž oba žijící - Helmut Schmidt a Gerhard Schröder - dnes nechyběli ve velkém sále Gewandhausu.
"Politické formace mají dnes často jepičí život, vznikají a vzápětí zase zanikají v souvislosti s volebním cyklem.
Oproti tomu sociální demokraté jsou desítky let spojeni s dějinami svých národů, mají programovou paměť a zkušenosti předávané mezi politickými generacemi.
To je unikátní," řekl ČTK předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který se ceremoniálu zúčastnil spolu s místopředsedou strany Lubomírem Zaorálkem. Připomněl přitom, že ČSSD je jen o 15 let mladší než "oslavenkyně".
"Strana, která dokázala vydržet jako silná a vlivná takovou dobu, to není svátek jen německé SPD, ale je to celoevropská záležitost. I to dnešní sezení překročilo hranice Německa, byla tu patrná velká demonstrace německo-francouzského spojenectví," doplnil Zaorálek.
Hodnoty, které řečníci spojovali s SPD, jsou podle něj hodnotami, které drží pohromadě celou Evropu.
"Nejen idea solidarity a demokracie, ale také idea svobody patří k těm velkým hvězdám," zdůraznil stínový ministr zahraničí ČSSD.
Oslavy vousatého výročí ale problémy SPD nevyřeší. Partaj to má těžké. Od roku 1998 ztratila zhruba čtvrt milionu členů. V jednotlivých spolkových zemích je silná, ale na republikové úrovni působí proti kancléřce Merkelové téměř bezmocně a nemůže na její vystěhování z kancléřského úřadu najít recept.