Stuttgartský soud zamítl žádost baptistického páru o osvobození jejich dcery od povinné školní docházky. Rodiče chtěli dítě vychovávat sami, protože jim vadila sexuální výchova a výklad evoluční teorie.
Německý správní soud ve Stuttgartu neumožnil domácí výchovu baptistickému manželskému páru. V případě povinnosti vyučovat a vychovávat je právo státu silnější, než právo rodičů na náboženskou výuku jejich dítěte. Tak znělo podle deníku Die Welt čtvrteční rozhodnutí soudu.
Rodiče, kteří patří ke evangelicko-křesťanskému společenství baptistů, podali v roce 2004 žádost, aby jejich tehdy jedenáctiletá dcera byla osvobozena od povinné školní docházky a mohli jí vychovávat doma.
Zbožný pár uvedl svou žádost tím, že se jejich dítku nedostane přiměřené náboženské výuky. Rodiče v učebním plánu nenalezli dostatek lásky k Bohu a nelíbilo se jim, že se neučí o vzájemné lásce k lidem.
Další jejich výtka systému zněla, že veřejná škola nenaučí cudnosti a stydlivosti. Sexuální výchova na německých školách prostě není pro baptisty to pravé. Namísto biblického výkladu stvoření, pokračoval útok rodičů na německý vzdělávací systém, se učí teorie evoluce jako vědecky doložená.
Příslušný školní úřad pak odmítl uznat učební plán domácí školy, kterou rodiče zorganizovali. Stát tak hodlá zajistit, aby nevznikaly paralelní náboženské, nebo světonázorové školy.
Stuttgartský soud při rozhodování postupoval obezřetně, neboť právo státu a rodičů na výchovu stojí podle zákona vedle sebe. Ale většinou je tomu tak, že stát dostává před rodiči přednost. Soud vyhledával právní rozhodnutí německých spolkových institucí, ale i Evropského soudu pro lidská práva.
Podle správního soudu nestačí k domácí výuce jen odborné znalosti.
Státní výuka a výchova zahrnuje také formování dítěte jako příslušníka celé společnosti. A schopnosti baptistů, podle soudu, nedosahovaly ani odborné, ani formativní úrovně.
Státní instituce ale musí bedlivě případ střežit, protože rodiče se zřejmě odvolají a jedno takovéhle odvolání u správního soudu v Bádensku- Württembersku uspělo.
FOTO: archiv