Před hustou mlhou, která v sobotu 10. dubna ležela nad letištěm ve Smolensku, piloty speciálu polského prezidenta Lecha Kaczyńského nevarovala jen řídící věž, ale i druhé letadlo předem vezoucí do Ruska polské novináře.
Letadlo s Kaczyńským a dalšími 95 lidmi na palubě se ve Smolensku zřítilo, havárii nikdo nepřežil. Polská delegace cestovala do Smolenska na vzpomínkové akce k 70. výročí katyňského masakru, při němž sovětská tajná policie NKVD povraždila tisíce polských důstojníků.
Účastníků výpravy bylo tolik, že se nevešli do jednoho letadla. Novináři vyletěli z Varšavy předminulou sobotu časně ráno menším strojem Jak-40. O půldruhé hodiny později vyrazil směrem na Smolensk letoun Tu-154 s prezidentem, jeho chotí a desítkami osobností veřejného života na palubě. Obě letadla patří 36. pluku dopravního letectva, jehož piloti převážejí nejdůležitější osoby v zemi.
ČTĚTE TAKÉ: Poláci zjišťují, zda ve Smolensku fungovala světla
Deník Rzeczpospolita s odvoláním na své zdroje píše, že posádky obou letadel spolu komunikovaly přes vysílačky. "Vládní letouny mají několik různých radiostanic, přes které se mohou spojit nejen s Polskem, ale i s ostatními letadly," vysvětlil Andrzej Kiński, šéfredaktor odborného časopisu Nowa Technika Wojskowa.
Piloti stroje Jak-40 tímto způsobem hned po přistání ve Smolensku informovali posádku prezidentského speciálu o tom, že počasí je minutu od minuty horší. Varovali je prý před houstnoucí mlhou. "Pokud piloti mají užitečné informace, předávají je ostatním posádkám," popsal zdroj listu Rzeczpospolita zvyk pilotů z 36. pluku.
Řídící věž smolenského letiště pilotovi Tu-154 doporučovala, aby přistál na jiném letišti - v Minsku, Vitebsku, případně v Moskvě. "Pilot se nemusel řídit doporučením řídící věže, ale kdybych od kolegy, který na letišti přistál dříve, slyšel takové varování, byl bych opatrnější," řekl listu nejmenovaný pilot.
Foto: ČTK/AP