ICTY dočasně pustil do Srbska Hadžiče. Má nádor na mozku

Zahraničí
14. 4. 2015 12:28
Vojislav Šešelj.
Vojislav Šešelj.

Haagský tribunál se rozhodl dočasně pustit do Srbska někdejšího "prezidenta" vzbouřených chorvatských Srbů Gorana Hadžiče kvůli nádoru na mozku, který je údajně už v neléčitelném stadiu. Podle rozhodnutí by se Hadžić měl do Haagu vrátit do konce května.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v podobném kroku loni na podzim dočasně pustil do Srbska kvůli léčení rakoviny jiného srbského politika souzeného kvůli válečným zločinům z let 1991-1995, Vojislava Šešelje. Soudci však před dvěma týdny nařídili jeho návrat do Haagu, čemuž se šéf radikálů vzepřel. Odmítla to i srbská vláda s poukazem na to, že Šešelj není vyléčený a léčení byl přitom důvod, proč ho ICTY do Srbska poslal.

Tribunál si proto vyžádal zprávu od srbských lékařů o zdravotním stavu Šešelje, který však její poskytnutí nedovolil. Šéf lékařského týmu, který se o politika stará, Milovan Bojić listu Danas řekl, že stav pacienta se zhoršil. Upřesnil, že Šešelj má nádor v dosud neoperované části tlustého střeva a dva karcinomy na játrech s dalšími ložisky. Politik by proto měl podstoupit další operaci, ale ještě předtím, a to co nejrychleji, chemoterapii. Tu prý odmítá, dokud na něj bude Haag naléhat, aby se vrátil.

Bělehradský deník Blic napsal, že podle informací ze srbské vlády se neočekává, že by ICTY oficiálně vyzval Bělehrad k vrácení Šešelje do věznice tribunálu v Scheveningenu před vynesením rozsudku v procesu s ním. Verdikt se přitom očekává v září. Teprve poté bude možné Šešelje vydat, ať už na základě dohody s ním, anebo po jeho zatčení.

Podle advokáta Vladimira Petroviče, který je znalcem fungování ICTY, lze říci, že kvůli Šešeljovi došlo k procesnímu střetu mezi senátem, před nímž se proces projednává, a odvolacím senátem, jenž žádá návrat radikála do Haagu. Soudci měli rozhodnutí apelačního senátu respektovat a neprodleně schválit usnesení nařizující vrácení souzeného. Místo toho ale zahájili rozpravu na toto téma a požádali o poskytnutí informací od lékařů s tím, že teprve poté rozhodnou.

Pokud jde o Hadžiče, jeho řízení u ICTY bylo v říjnu loňského roku přerušeno, protože kvůli mozkovému nádoru nebyl schopen účastnit se jednání. V listopadu pak lékaři konstatovali, že karcinom je v závěrečném stadiu, a odhadli, že Hadžičovi zbývá jeden až dva roky života. Soudci mu nyní umožnili strávit zhruba měsíc s rodinou, ale musí pobývat jen v Novém Sadu, kdy by měl také ve specializovaném ústavu pokračovat v terapii.

Hadžić byl druhým "prezidentem" samozvané Republiky srbská Krajina (RSK), kterou vyhlásili v roce 1991 chorvatští Srbové poté, co se Chorvatsko téhož roku jednostranně odtrhlo od Jugoslávie. Prvním "prezidentem" byl Milan Babić a třetím, posledním, Milan Martić - oba už mají procesy před ICTY za sebou. Hadžić byl zadržen v červenci 2011 v Srbsku jako poslední ze 161 osob obžalovaných u haagského tribunálu.

Hadžić je viněn ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, zejména kvůli etnickým čistkám namířeným proti Chorvatům a nesrbským obyvatelům žijícím na území RSK. Jsou mu ale připisovány i další zločiny, zejména ve Východní Slavoniji včetně Vukovaru. Jde o loupeže, vraždy, střelbu na civilisty, deportace a další porušení mezinárodního práva.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Darko Vojinovic

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ