Italský premiér Silvio Berlusconi splnil svůj slib a do oblasti v Abruzzách zdecimované pondělním ničivým zemětřesením zatím dojíždí z Říma skutečně každý den. Je všudypřítomný a pečlivě pěstuje svou státnickou pověst - ovšem, jak už je to pro něho typické, poněkud kontroverzním způsobem.
"Předseda vlády se nyní stal symbolem a reprezentantem všech italských institucí. Pochopil, že svou vůdcovskou roli teď musí plnit v Aquile jako správním středisku postiženého kraje, a nikoli v Římě," píše italský list Il Sole 24 Ore.
Oděn do tmavého, ale bez vázanky, se premiér vydává do stanových městeček, kde se setkává s lidmi, které zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou.
ČTĚTE TAKÉ: Dva čeští studenti mezi obětmi zemetřesení v Itálii
Máte dojem bezmoci, říká český novinář v Itálii
Itálie se stále otřásá, obětí je už 260
Některé zdroje z Berlusconiho nejbližšího okolí se ale netají pochybnostmi, zda mají výlety do Aquily vůbec smysl. "Návštěvy se mění v masovou záležitost, premiér tiskne lidem ruce, rozdává rady, nabízí bonbony a také slíbil, že si poslechne cédéčko, které mu dal jeden bezdomovec," konstatuje list la Repubblica.
Kempink v přírodě
Premiér přijel do Aquily už třikrát a vždy ujistil davy, které se ocitly bez domovů, že je "nenechá na holičkách". Ke stejné dikci se už uchyloval loni během krize s neodváženými odpadky, která zasáhla obyvatele jihoitalské Neapole. Dva měsíce tam pak operovalo několik zvláštních vládních emisarů, aby pomohli situaci zlepšit - napětí kolem této záležitosti ale nikdy zcela nevyprchalo.
K nynější katastrofě přistupuje Berlusconi svým osobitým způsobem, který opoziční levice označuje v tom lepším případě jako "nešikovnost", v tom horším jako "ostuda pro Itálii". Jako příklad poslouží, že před časem Berlusconi označil nynějšího afroamerického prezidenta USA Baracka Obamu pro tmavou barvu jeho pleti za "krásně snědého".
Teď ve stejném stylu radí v Abruzzách lidem, kteří nalezli přístřeší ve stanech, aby to brali jako "dovolenou v kempinku". Alespoň takovou informaci přinesla německá televizní stanice N-TV.
V úterý Berlusconi vybídl v Aquile lidi bez domovů, aby si o nadcházejících Velikonocích "vyjeli k moři". Mají se tam ubytovat v hotelech, které "zaplatíme my", tedy vláda, řekl premiér.
Solidarita především
Ve středu Berlusconi na tiskové konferenci v Aquile zdůraznil, že "bez optimismu nelze potíže překonat". Dodal, že už nespal 44 hodin.
"I ve svých 72 letech přemýšlí Berlusconi o své další politické etapě - úřadu prezidenta republiky. V průzkumech veřejného mínění už nynějšího prezidenta Giorgiho Napolitana překonal. Chce se prezentovat jako státník a ztělesnit národní jednotu," komentuje aktivitu italského premiéra francouzský politolog Marc Lazar.
Levicová opozice se teď střeží, aby pravicového premiéra kritizovala. Je si vědoma, že i pro dobro jejího obrazu na veřejnosti nelze kritizovat přehmaty, k nimž při záchranných pracích v Abruzzách dochází. "Na prvním místě teď musí být národní solidarita," upozornil Sergio Romano v listu Corriere della Sera.
Jen levicová odborová ústředna CGIL našla dost odvahy a vyzvala Berlusconiho, aby "víc pozornosti věnoval pomoci a méně propagandě".
A země se dál otřásá
Region nad ránem zasáhly další silné otřesy. Při pondělním zemětřesení v této oblasti zahynulo nejméně 272 lidí. Podle Amerického ústavu pro geologický průzkum měl jeden z následných otřesů sílu 5,2 stupně Richterovy stupnice. Pociťovali je lidé až v přibližně 100 kilometrů vzdáleném Římě.
Ve městě Aquila, které se ještě nevzpamatovalo z pondělní katastrofy, otřesy poškodily domy, ale o dalších obětech nejsou zprávy. Noční zemětřesení vyděsilo místní lidi, z nichž asi 17 tisíc strávilo další noc ve stanovém městečku. "Nemyslím si, že se kdy vrátíme do toho domu, našeho domu. Je plný duchů a strachu," řekl 53letý Claudio Gaudieri, jeden z obyvatel nouzového tábora.
Foto: Reuters