Inspirace pro Česko? Irové hodlají zrušit Senát

Zahraničí
26. 5. 2013 07:45
Leinster House v Dublinu - sídlo obou komor irského parlamentu.
Leinster House v Dublinu - sídlo obou komor irského parlamentu.

Zrušení horní parlamentní komory je oblíbeným politickým evergreenem nejen v České republice. Už dlouhá léta řeší obdobný problém v Irsku. Nyní se zdá, že se tamní političtí představitelé po letech dohadů odhodlají k činům. Zákon o zrušení horní komory by měl být předložen do několika týdnů.

Snahy o reformu či zrušení irského Senátu (oficiálně Seanad Éireann) jsou staré jako instituce sama. Více méně aktuální podobu má přitom horní parlamentní komora od přijetí irské ústavy v roce 1937.

Před volbami, které se konaly v roce 2011, slibovali zrušení Senátu všechny hlavní strany. Nová koaliční vláda Fine Gael a sociálních demokratů pak tento krok zařadila do svého programu.

Volby do Senátu jsou nepřímé - z 60 členů je 11 vybíráno premiérem, šest absolventy vybraných univerzit a 43 speciálním sborem volitelů.Nový impuls snahy dostaly počátkem května, kdy vláda oznámila, že návrh byl ministry prodiskutován a premiér Enda Kenny (Fine Gael) v nejbližší době předloží zákon o referendu, které by mělo o zrušení Senátu rozhodnout.

Očekává se, že hlasování se uskuteční počátkem podzimu a občané se v něm budou moci vyjádřit, zda s rozpuštěním komory souhlasí, či nikoliv. Třetí možnost (reforma současné podoby Senátu) nebude, píší Irish Times.

Kromě vládních stran vypsání referenda podpořila i Sinn Féin, hlavní opoziční strana Fianna Fáil změnila názor a nyní je zastáncem reformování horní komory.

Hlavním argumentem pro zrušení Senátu je úspora finančních prostředků. Jeho provoz stojí daňové poplatníky asi 20 milionů eur ročně (asi půl miliardy korun). Při vzpamatovávání se z ekonomické krize a snižování státního dluhu je přitom každé euro dobré.

Dalšími argumety je zjednodušení legislativního procesu a jeho větší demokratičnost. Volby do Senátu jsou totiž nepřímé - z jeho 60 členů je 11 vybíráno premiérem, šest absolventy vybraných univerzit a 43 speciálním sborem volitelů sestávajících z poslanců, senátorů a radních. Kritici proto Senát vnímají jako anachronický přežitek, který má srovnání jen s britskou Sněmovnou lordů.

Zastánci Senátu (kterými jsou pochopitelně nejvíce sami senátoři) tvrdí, že je důležitou pojistkou, ale jeho odpůrci to odmítají s tím, že ve skutečnosti nemá žádnou moc a kvůli svému složení jen jde na ruku vládnoucí elitě.

Ve svých snahách Senát zrušit se Irové inspirovali především u skandinávských zemí, které jsou podle počtu obyvatel podobně velké a jež horní komory postupně rušily v minulosti. Kromě severských států mají unikamerální parlament i pobaltské země, Portugalsko, Slovensko či některé státy Balkánského poloostrova.

Autor: - bro -Foto: oireachtas.ie

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ