Írán možná postihnou další sankce

Zahraničí
26. 2. 2007 20:06
bez popisku 3930
bez popisku 3930

Zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa jednali v Londýně o případných nových sankcích a tlaku na Írán, který stále odmítá zastavit svůj jaderný program. Diplomaté se shodli, že zahájí práci na nové rezoluci Rady bezpečnosti OSN, ale nadále se budou snažit hledat řešení prostřednictvím diplomacie, uvedli britští oficiální činitelé po skončení schůzky.

Mluvčí íránské vlády nicméně prohlásil, že je nelegální podmiňovat další rozhovory s Íránem požadavkem na pozastavení obohacování uranu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek vydala zprávu, v níž oznámila, že Írán neplní požadavky RB OSN na zmrazení obohacování uranu. Ze Spojených států poté zaznělo, že spojenci pokračují v diplomatickém úsilí, ale že v otázce Íránu zůstávají všechny možnosti otevřené.

Pět stálých členských zemí RB OSN, Spojené státy, Francie, Rusko, Čína a Velká Británie, plus Německo, zahájí práci na nové rezoluci rady, uvedlo britské ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení. Žádné podrobnosti zatím nebyly zveřejněny, ale na programu jednání mohlo být například zavedení zákazu cestování pro vysoké íránské činitele či omezení nejaderného podnikání Íránu, uvedla agentura Reuters.

Především Západ se obává, že cílem íránského jaderného programu je získání nukleárních zbraní. Teherán to popírá s tím, že jeho aktivity mají čistě civilní charakter a že mu výhradně jde jen o výrobu elektřiny.

Mluvčí íránské vlády Gholámhosejn Elham na tiskové konferenci v Teheránu prohlásil, že "podmiňovat další jednání s Íránem pozastavením obohacování uranu je nelegální a nelogické". Přistoupit na to by bylo podle jeho slov pro Írán nedůstojné.

Íránská státní televize informovala, že parlamentní komise schválila 1,4 miliardy dolarů pro budování jaderných elektráren. Desetina z této sumy má být použita na vzdělávání odborníků. Rozhodnutí komise ještě musí projít parlamentem, kde musí získat většinu z 290 hlasů.

Teherán chce postavit až 20 jaderných reaktorů, ale je ve skluzu se stavbou prvního z nich. V Búšehru ho buduje s pomocí Ruska, které tento měsíc oznámilo, že pozdrží dodávku paliva pro Búšehr, protože Íránci se opožďují s platbami. Teherán však tvrdí, že platí v termínu. Domnívá se, že Moskva ustupuje mezinárodnímu tlaku a pokouší se oddálit spuštění reaktoru. Írán počítá s tím, že Búšehr, budovaný s přestávkami 30 let, začne vyrábět elektřinu ještě letos.

Foto: Archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ