Plánovaný atentát
Íránská rozvědka plánovala v Dánsku atentát, zní z Kodaně
30.10.2018 18:31 Aktualizováno 30.10. 20:49
Dánská tajná služba PET je přesvědčena, že íránská rozvědka plánovala na dánském území atentát, jehož terčem měl být íránský opoziční aktivista. Podle dánské tiskové agentury Ritzau to uvedl šéf PET Finn Borch Andersen. V souvislosti s touto hrozbou byl 21. října ve Švédsku zadržen norský občan íránského původu. Íránské ministerstvo zahraničí obvinění z plánování atentátu popřelo.
Terčem útoku se měl stát vůdce dánské pobočky Arabského bojového hnutí za osvobození Ahvázu (ASMLA), které usiluje o vytvoření nezávislého státu na jihozápadě Íránu.
Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen i ministr zahraničí Anders Samuelsen označili shodně snahu o přípravu atentátu na dánské půdě za "naprosto nepřijatelnou". Samuelsen rovněž oznámil, že si předvolal íránského velvyslance v Kodani a odvolal z Teheránu dánského ambasadora. Dánsko bude podle něj rovněž usilovat o zavedení nových sankcí EU vůči Íránu.
Podle šéfa PET Andersena měl Nor původem z Íránu, kterého zatkli ve Švédsku a později byl vydán do Dánska, za úkol připravit půdu pro "působení íránské rozvědky v Dánsku". Rovněž se pak podílel na přípravách na atentát. Zadržený jakoukoli vinu odmítá.
Obvinění, které Dánsko vzneslo, odmítl i mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Kásemí. "Je to pokračování snah našich nepřátel o narušení vztahů Íránu s Evropou v této kritické době," uvedl podle íránské agentury Tasním.
Přestože je Nor nyní ve vazbě, hrozba útoku ze strany íránských špionů v Dánsku stále nebyla eliminována, varoval šéf dánské tajné služby PET. Úřady proto zesílí ochranu tří Íránců, kterých se podle dánských úřadů hrozba týká, dodal Andersen.
"Provádíme rozsáhlé vyšetřování a domníváme se, že íránské tajné služby plánovaly atentát proti jisté osobě v Dánsku. To, že byl jeden člověk zadržen, neznamená, že neexistují další," konstatoval Andersen.
Ředitel tajné služby PET rovněž uvedl, že s případem plánovaného atentátu souvisela i rozsáhlá pátrací akce z 28. září, při které dánská policie na několik hodin uzavřela dva frekventované mosty vedoucí z hlavního ostrova Sjælland, kde se nachází Kodaň, a přerušila také lodní spojení ostrova se Švédskem a Německem.
Souvislost s případem má také atentát v Ahvázu na jihozápadě Íránu. Město se 22. září stalo svědkem útoku, při němž bylo na tamní vojenské přehlídce zabito 29 lidí, včetně žen a dětí. Dalších 57 osob utrpělo zranění.
Ke střelbě se přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor, které se označilo za součást ASMLA, později za ni odpovědnost přijala i skupina Islámský stát. O den později Arabské bojové hnutí za osvobození Ahvázu (ASMLA) popřelo jakýkoli podíl na útoku v Ahvázu s tím, že prohlášení o odpovědnosti za útok učinila "skupina, která byla z organizace v roce 2015 vyloučena".
Írán si po útoku předvolal velvyslance Dánska, Nizozemska a Británie a obvinil jejich země z poskytování útočiště "členům teroristické skupiny", která podle Teheránu za atentátem stála.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.