Irové chtějí za referendum o Lisabonu <span>další záruky</span>

Zahraničí
3. 1. 2009 15:15
Brusel prostě odmítl slyšet irské NE.
Brusel prostě odmítl slyšet irské NE.

Brusel prostě odmítl slyšet irské NE.Irsko žádá od evropských partnerů výměnou za uspořádání druhého referenda o lisabonské smlouvě o reformě institucí Evropské unie další záruky v obranných záležitostech. Naznačil to dnes irský ministr obrany Willie O'Dea.

Už na summitu EU 12. prosince v Bruselu se dal irský premiér Brian Cowen slyšet, že je připraven uspořádat ve své zemi nový plebiscit o lisabonské smlouvě, budou-li potvrzeny záruky slíbené Irsku. Summit tehdy přislíbil zachovat Irsku jeho evropského komisaře, dále zaručil neutralitu Irska, daňovou autonomii a nezpochybňování irského zákazu potratů.

"Pohráváme si s myšlenkou, že možná budeme chtít ještě něco navíc," uvedl O'Dea v interview pro nezávislý deník The Irish Times. "Nechci být příliš konkrétní - ale chci vám jen naznačit, že se hodně debatovalo o branné povinnosti a o výdajích na obranu."

Vládní studie z loňského roku ukázala, že třetina voličů je přesvědčena, že by lisabonská smlouva zavedla brannou službu v evropské armádě.

Irský premiér Cowen (vlevo) s Bruselem v patách. Vpravo Barroso.O ničem takovém sice nebyla podle šéfa irského obranného resortu nikdy řeč, ale "lidé se toho stále více obávají, a my se s tím musíme vypořádat co nejlépe," uvedl O'Dea. "(Někteří) lidé z lisabonské smlouvy vyčetli, že jsme určitým způsobem nuceni vydávat hodně (peněz) na obranu. " Pokud jde o takovéto věci, budeme se snažit jejich obavy rozptýlit."

Nové referendum by se mělo konat ve druhé polovině letošního roku. Irský ministr zahraničí Michaél Martin v závěru roku 2008 vyjádřil naději, že české předsednictví v Evropské unii mu jeho uspořádání usnadní. Reagoval tak na skutečnost, že v prvním plebiscitu konaném loni v červnu irští voliči tento dokument zamítli.

Lisabonská smlouva má reformovat práci a činnost EU, která se změnila po rozšíření na 27 členských států. Dohoda, která zatím úspěšně prošla v parlamentech 25 zemí, může platit v případě, že ji schválí celá sedmadvacítka. Česko tak ale ještě neučinilo. Smlouva by podle předpokladů měla platit od začátku roku 2010.

Foto: Profimedia a tisková služba EK

Autor: ČTK

Další čtení

Trump: Rubio dočasně nahradí Waltze na postu poradce pro národní bezpečnost

Zahraničí
1. 5. 2025

Úřadující jihokorejský prezident rezignoval, aby se mohl zúčastnit voleb

Zahraničí
1. 5. 2025
ilustrační foto

Apple podle soudkyně úmyslně porušil nařízení o platbách v App Store

Zahraničí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ