Irská církev se vzdá kontroly nad školami

Zahraničí
7. 10. 2010 19:03
Devět z deseti základních škol v Irsku provozuje katolická církev.
Devět z deseti základních škol v Irsku provozuje katolická církev.

Pozice katolické církve v Irsku byla vždy velmi silná, přímo ovlivňovala politiku i společenské změny. Nikde to nebylo patrnější než ve vzdělání, ale po staletích se situace začíná měnit - církev se chystá z některých základních škol odejít.

Devět z deseti základních škol přímo řídí církev, vlastní jejich pozemky a místní kněží vedou správní rady, není divu, že se veškerá výuka odehrává v katolickém étosu. Peníze ovšem pocházejí od státu, píše zpravodajský server BBC.

Rodiče tak téměř nemají na výběr, v jakém duchu budou jejich ratolesti vzdělávány. Pouhá dvě procenta škol fungují v církevním pluralismu a každý rok je o ně ohromný zájem.

Ivana Baciková, matka dvou dětí a senátorka irského parlamentu, chce změnu: "Myslím, že náboženská výuka v konkrétní doktríně, konkrétním vyznání, by se neměla odehrávat během školního dne. Nechci, aby mé děti věřily, že existuje pouze jedno náboženství, které je to správné, když tomu nevěří jejich rodiče."

Pedofilní skandály

Volání po změně v posledním roce zesílila, za což může kauza pohlavního a fyzického zneužívání dětí katolickými kněžími. Ohromný rozsah aféry ještě umocnil fakt, že se církevní představitelé snažili zneužívání krýt, nutně se to odrazilo i v zájmu rodičů o nekatolické školství. Ostatně přes tisíc rodin za poslední rok od katolíků odešlo, společenská role církve dostala citelnou ránu.

Kardinál Brady zažíval horké chvilky, když obhajoval církev ve skandálu se zneužíváním.Statisíce dalších rodičů jsou na druhou stranu s církevní výukou spokojeny. "Má víra je pro mě důležitá. Chci, aby v ní vyrostly i mé děti," říká David Quinn, ředitel náboženského institutu Iona a dvojnásobný otec. "Vůbec to není o doktríně či o dogmatu. Je to o učení lidí k lásce k bližnímu svému."

I on je znechucen zneužíváním žáků, je to podle něj ostuda pro všechny katolíky, nicméně varuje před zobecňováním. "Když se podívám na svou školu, řídí ji laici, kterým věřím, má příslušná prevenční opatření," cituje jej BBC.

Změny jsou každopádně na obzoru. V minulých týdnech církev uznala, že provozuje příliš mnoho škol a že je ochotná se některých vzdát. Ale bude velmi složité rozhodnout, o které by mělo jít, proces bude zřejmě trvat roky.

O změnu usiluje kněz Michael Drumm. "Procházíme prudkou fází sekularizace, na církev bude mít hluboký dopad. Pokud jde o vzdělávání, pokud bude mít církev méně škol, ty zbylé budou mít silnější identitu a budou ve společnosti viditelnější."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ