"Zničující dopad"
Islám nepatří k Německu? Seehofer čelí kvůli výroku kritice
25.07.2018 10:14
Odchod Mesuta Özila z německé fotbalové reprezentace nadále čeří politické vody ve spolkové republice. Šéf Zelených Robert Habeck v souvislosti s ním obvinil ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) z toho, že svými dřívějšími výroky o islámu přispěl k odcizení mnoha německých Turků.
Habeck kritizoval slova Seehofera, který je také ministrem sportu, o tom, že islám nepatří k Německu. Takový výrok je podle šéfa Zelených třeba vnímat jako jasný vzkaz muslimským hráčům. Dopad Seehoferova prohlášení byl podle Habecka zničující, protože lidé s migračními kořeny v Německu cítí, že jsou stále častěji stigmatizováni a vylučováni ze společnosti.
O tom, že islám nepatří k Německu, mluvil Seehofer v březnu v rozhovoru pro deník Bild. Zároveň přitom poznamenal, že muslimové žijící ve spolkové republice k ní "samozřejmě" patří. Po vyjádření ministra vnitra se v Německu rozběhla velká debata. Jeho slova jasně odmítla například kancléřka Angela Merkelová (CDU), podle níž islám k Německu patří.
Slova šéfa Zelených zase nepřímo odmítl Seehoferův stranický kolega Stephan Mayer. "Případ Mesuta Özila je ojedinělý, nesmí se zevšeobecňovat. Nemá nic společného s integrací čtyř milionů lidí s tureckými kořeny v Německu," je přesvědčen. Obvinění z rasismu, které hráč vznesl vůči německému fotbalovému svazu a jeho šéfovi, považuje Mayer za neudržitelné.
Naproti tomu místopředsedkyně parlamentu za Zelené Claudia Rothová má za to, že celá situace ukazuje, jak velký je problém s rasismem v Německu. Je to podle ní příležitost o problémech hovořit.
Özil podle svých slov v reprezentaci skončil kvůli nedostatku respektu vůči svým tureckým kořenům a kvůli rasismu ze strany německého fotbalového svazu. V týdnech po propadu Německa na mistrovství světa v Rusku devětadvacetiletý záložník čelil tvrdé kritice od médií i členů fotbalového svazu kvůli svým výkonům a především spornému květnovému setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.