Zvláštní tribunál nevyměřil bývalému islandskému premiérovi Geiru Haardemu žádný trest za podíl na finanční krizi. Soud přitom politika uznal vinným z toho, že přispěl ke zhroucení jedné z islandských bank. V ostatních bodech obžaloby soud expremiéra viny zprostil.
"Geir Haarde nebude potrestán," prohlásil soudce Markús Sigurbjörnsson. Expremiér nebyl shledán vinným v jednom z hlavních bodů obžaloby, jenž se týkal nesvolání schůzky příslušných ministrů v krizovém momentě. Stát má navíc uhradit Haardemu soudní náklady.
Haardemu hrozilo až dvouleté vězení. Byl obviňován, že svou nečinností přispěl ke zhroucení finančního systému v zemi v roce 2008, a to navzdory alarmujícím informacím o hrozícím krachu největších islandských bank. Tím podle obvinění zanedbal povinnosti.
Haardeho soudil zvláštní tribunál určený výhradně pro procesy se členy vlády. Jako vůbec první vysoce postavený islandský politik Haarde stanul před tímto patnáctičlenným tribunálem, který ustavil parlament. Zvláštní tribunál jako nástroj spravedlnosti přitom zná islandská ústava od roku 1905.
Jedenašedesátiletý konzervativec jakoukoli vinu odmítl. Za krizi podle něj mohou samy banky, zatímco vláda se snažila hospodářským potížím zabránit.
Haarde, jenž stál v čele této severské země v letech 2006 až 2009, se stal nelichotivým symbolem islandského ekonomického krachu. Po krizi v roce 2008 se zhroutily hlavní banky, řada Islanďanů přišla o práci, o úspory i o bydlení a hodnota islandské koruny se hluboce propadla.