Itálie letos čeká až dvě stě tisíc uprchlíků z Afriky

Zahraničí
23. 4. 2015 15:13
Přistěhovalci na lodi ve Středozemním moři.
Přistěhovalci na lodi ve Středozemním moři.

Do konce roku by mohlo do Itálie podle odhadů italského ministerstva vnitra připlout z Afriky až dvě stě tisíc uprchlíků. V příštích měsících prý budou přijíždět po pěti tisících týdně. Napsal to římský deník Il Messaggero a potvrdil zdroj z ministerstva. Od začátku roku dorazilo asi 21 tisíc lidí, avšak ve srovnání s minulými lety se prudce zvýšila úmrtnost běženců - o život jich přišlo skoro 1800.

Římský list očekávaný příliv spojuje nejenom s dobrými povětrnostními podmínkami na jaře a v létě, ale také s rostoucí anarchií v Libyi, odkud většina lodí vyplouvá.

O víkendu při havárii jedné z nich utonulo zřejmě osm set lidí. Zachránit se podařilo jenom 28 osobám. Našla se těla 24 mrtvých, kteří byli ve čtvrtek pohřbeni na Maltě.

Pohřeb nalezených těl utonulých uprchlíků.

Smuteční obřad se konal v areálu hlavní maltské nemocnice. Cestu k ní z márnice lemovaly kytice. Na plochu, která slouží k přistávání vrtulníků, bylo převezeno 23 hnědých rakví a jedna bílá, pro mladistvého uprchlíka, kterému bylo zřejmě čtrnáct let.

Katolickou mši sloužil biskup Mario Grech, muslimský obřad pak vedl imám Mohamed el Sadi. Přítomni byli maltská prezidentka Marie-Louise Coleirová Precaová, premiér Joseph Muscat, italský ministr vnitra Angelino Alfano a evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopulos.

Ženy pláčou na pohřbu nalezených těl utonulých uprchlíků.Neštěstí se stalo minulý víkend a na lodi mohlo být až osm set lidí. Zachránit se podařilo jenom 28 osobám, na památku nenalezených utonulých budou večer vhozeny květiny do moře.

Italská policie zatkla kapitána, který podle svědků nedokázal zabránit srážce s portugalským plavidlem, protože byl opilý a kouřil hašiš. Za mřížemi je i syrský člen posádky. Oba mají stanout v pátek před soudem a čelí obvinění z napomáhání nelegální imigraci.

Málikův právník řekl, že jeho klient byl na lodi jako ostatní uprchlíci a za cestu si zaplatil. K tomu, aby se případ objasnil, je prý nutné vyšetřit mnoho věcí. Případ považuje za "citlivý", protože Málika coby kapitána identifikovalo několik přeživších a také další člen posádky.

Italská agentura ANSA s odvoláním na vyšetřovatele případu napsala, že převáděči několik uprchlíků ubili k smrti, protože se nechtěli podrobit jejich požadavkům. Několik dalších lidí na plavidle údajně zemřelo hladem.

V bílé rakvi byly pochovány ostatky zřejmě čtrnáctiletého utonulého uprchlíka.

Italská pobřežní stráž dnes dopravila do sicilského přístavu Katánie skupinu dalších 220 uprchlíků, které Italové zachránili asi 40 kilometrů od břehů. Byli na dvou plavidlech z pneumatik, natěsnáni mezi kanistry s benzinem.

Mimořádný summit


Italský premiér Matteo Renzi a členové vlády stojí a drží moment ticha na uctění památky zesnulých uprchlíků.Podle Mezinárodní organizace pro migraci zahynulo od počátku roku ve Středozemním moři třicetkrát více migrantů než ve stejném období loňského roku. V Bruselu se koná mimořádný summit EU svolaný právě po nedělní tragédii a věnovaný otázce imigrace.

Návrh závěrečného prohlášení počítá se zavedením mechanismu, který pomůže rozpoznat, zachytit a zničit plavidla převáděčů ještě předtím, než je použijí k přepravě lidí do Evropy. Bude údajně nutné zorganizovat vojenskou operaci, pro niž bude třeba získat mandát OSN i souhlas Libye a bude nezbytné připravit se také na možnou ztrátu životů, nejmenovaný evropský diplomat.

Libye má nyní dvě vlády a dva parlamenty, mezinárodně uznávané úřady sídlí v Tobrúku, vláda, která omítla odstoupit po volbách, má sídlo v Tripolisu. Její ministr zahraničí dnes k plánované misi EU prohlásil, že Evropa ji musí projednat s Libyjci.

Autor: AFP, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ