Předseda italského Senátu Franco Marini začal dnes hledat u parlamentních stran podporu pro reformu volebního zákona. Mariniho ve středu pověřil prezident Giorgio Napolitano sestavením přechodné vlády právě s úkolem se zaměřit především na tento cíl.
Italské sdělovací prostředky ovšem označily Mariniho misi už předem za ztracenou, protože pravicový opoziční tábor vedený někdejším premiérem Silviem Berlusconim trvá na okamžitém vypsání předčasných parlamentních voleb a reformu volebního zákona rozhodně odmítá. Podle deníku la Repubblica se Marini honí za nedostižnou chimérou.
ČTĚTE TAKÉ: Berlusconi větří pomstu a chce okamžité volby
Liga severu, která rovněž patří do pravicového tábora, rovnou prohlásila, že se do Mariniho konzultací vůbec nezapojí. Berlusconi tvrdí, že Napolitano se dostal na samou hranici ústavy, když Mariniho sestavením vlády pověřil.
Levicové strany naopak podporují Napolitanovo rozhodnutí, aby zemi dovedla k volbám, a to v řádném termínu, přechodná vláda.
Mission impossible po italsku
Pravici, která se snaží svůj názor prosadit i hrozbami, že přivede do Říma "miliony" demonstrantů, pokud nebudou vypsány okamžité volby, nahrávají i výsledky nejčerstvějších průzkumů veřejného průzkumu. Volit pravicové strany má nyní v úmyslu 58 dotázaných voličů, zatímco levici by dalo hlas o 16 procent respondentů méně.
Smyslem volební reformy je nasměrovat Itálii k systému, v němž hrají rozhodující úlohu dvě nejsilnější politické strany, což má politickému životu země dodat stabilitu. Nynější praxe, která umožňuje, aby se do parlamentu dostaly i malé strany s volebním ziskem pouhých dvou procent hlasů, měla za následek roztříštěnost politického spektra, která naopak dovedla Itálii k chronické labilitě vlád.
Typickým příkladem takové lability byla dosavadní vláda levého středu premiéra Romana Prodiho, která padla minulý týden, když jediná malá strana třináctičlenné vládní koalice odešla z kabinetu a Prodimu vypověděla podporu.
Foto: AP