Itálie se kvůli Libyi bojí přívalu stovek tisíc ilegálů

Zahraničí
17. 2. 2015 14:30
Nekonečný proud uprchlíků z Afriky míří do Evropy.
Nekonečný proud uprchlíků z Afriky míří do Evropy.

Italský premiér Matteo Renzi dnes po schůzce se svými ministry zahraničí, vnitra a obrany vyzval Organizaci spojených národů (OSN), aby se vážně zabývala řešením situace v Libyi. Podle Říma by v důsledku chaosu v této severoafrické zemi mohlo v dohledné době do Itálie dorazit až 200 tisíc uprchlíků. Jen od začátku letošního roku doplulo k italským břehům více než 6000 běženců, informovala agentura ANSA.

Rada bezpečnosti OSN by podle Renziho měla přimět účastníky všech bojujících stran v Libyi, aby zasedli k jednacímu stolu. Součástí řešení chaosu, který trvá v zemi od pádu režimu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, by podle něj měla být Liga arabských států i Evropská a Africká unie. Pominout by se neměly ani zájmy místních kmenů.

Libyjský vůdce Kaddáfí a italský premiér Berlusconi (2004). Za vlády plukovníka se davy ilegálů na Evropu nevalily.Už v pondělí vyzval italský ministr vnitra Angelino Alfano k vyslání mise OSN do Libye. "Mezinárodní společenství musí pochopit, že je to nutné pro budoucnost Západu," uvedl. Pokud se budou chaotické poměry v Libyi nadále prohlubovat, musí prý Evropa počítat s bezprecedentní vlnou uprchlíků.

Situace se podle Alfana už nedá řešit jen pomocí projektů na záchranu migrantů ve Středozemním moři jako jsou italský Mare Nostrum a evropský Triton, zasáhnout se podle něj musí přímo v Libyi. Podle ministryně obrany Roberty Pinottiové by Itálie mohla do Libye vyslat až 5000 vojáků. Bezprostřední zahájení intervence ale Renzi už v pondělí odmítl.

Úvahy italské vlády o zásahu do situace v Libyi kritizoval předseda krajně pravicové strany Liga severu Matteo Salvini. "Itálie udělala velkou chybu, už když se podílela na intervenci v roce 2011, která vedla k pádu Kaddáfího režimu. Stejný omyl nesmíme opakovat," uvedl.

Salvini rovněž vyzval, aby úřady nechávaly migranty, kteří se snaží hledat lepší budoucnost v Evropě, na lodích. Jen během minulé neděle přitom Italové ve Středozemním moři zachránili z 12 lodí celkem 2164 uprchlíků.

Frontex sleduje Středozemní moře v rámci operace Eurosur.Aktuální italskou debatu o situaci v Libyi, někdejší italské kolonii, rozpoutal nejen neustávající příliv utečenců, kteří prchají přímo z Libye i ze subsaharských států, ale především nedělní zveřejnění videa radikálů z odnože Islámského státu s popravou 21 egyptských koptů a následné letecké údery na jejich pozice provedené libyjským a egyptských letectvem.

V Libyi panuje chaos od pádu Kaddáfího režimu v roce 2011. V současnosti zemi ovládají dva rivalizující parlamenty. Mezinárodně uznávaný zákonodárný sbor podporující vládu Abdalláha Sáního zasedá ve východolibyjském Tobrúku, islamisté ovládají západní část země s metropolí Tripolisem. V zemi působí ale i řada dalších milic s nejasnou loajalitou.

Autor: ČTK , ANSAFoto: ČTK/AP , FRONTEX

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ