Počasí bohaté na sněhové i dešťové srážky nadále komplikuje život v několika evropských zemích. Itálie včetně Říma bojuje s velkou vodou. Přílivová vlna způsobila značné škody na francouzském a španělském pobřeží Atlantiku, kde se voda rozlila daleko do vnitrozemí. Na jihu Rakouska doznívá sněhová kalamita, zejména motoristům ale způsobuje problémy ledovka. Mnoho slovinských a chorvatských domácností bylo kvůli námrazám bez elektřiny. ČR proto poskytne Slovinsku pomoc v podobě generátoru elektřiny.
Obyvatelům Říma způsobuje starosti řeka Tibera. Ulice, cyklostezky a sportoviště podél ní dnes byly pod vodou. V metropoli zůstane v pondělí a úterý uzavřeno několik škol.
Tibera se proměnila v neobvykle široký veletok, což přilákalo stovky turistů s fotoaparáty. Z břehů se vylila také řeka Aniene severně od italské metropole a zaplavila hektary půdy. Italský zemědělský svaz hovoří o škodách v milionech eur.
Na severu Říma zachraňovali hasiči asi 30 lidí, kteří uvázli v zaplaveném obchodě. Papež František telefonicky hovořil s farářem jedné zvlášť postižené fary poblíž Říma a v modlitbě na Svatopetrském náměstí vzpomněl také na lidi postižené povodněmi.
Na jihu Itálie zuřily bouřky. U Syrakus na východě Sicílie v neděli ráno zahynuly dvě ženy a sedmiletá dívka, když jejich terénní automobil strhla rozvodněná řeka. Další čtyři členové téže rodiny, včetně matky s dítětem, se zachránili. Záplavy sužují také Benátky. Pod vodou je část pěší zóny a na náměstí svatého Marka je 25 centimetrů vody.
V italských Alpách hustě sněžilo. Ve známém zimním středisku Cortina d'Ampezzo dokonce nasněžilo nejvíc od roku 1951, narušeny tak byly komunikační sítě. V provincii Belluno bylo na 30 tisíc rodin hodiny bez elektřiny.
Francouzské pobřeží čelí vzedmutému moři. Do pobřežních obcí jako Roscoff a Douarnenez nateklo tolik vody, že na některých domech poničila okna. V Hendaye na jihu byl nápor rozbouřené vody tak silný, že na 100 metrech pobořila protipovodňovou stěnu.
Zvýšené povodňové nebezpečí dnes platí v devíti západofrancouzských departmentech. Například v departmentu Landes úřady očekávají až osmimetrové vlny. Hasiči už museli evakuovat přes 20 lidí.
Podobná situace je na španělském pobřeží Atlantiku, na něž se valily až desetimetrové vlny. Zničily například mořské muzeum ve městě Luarca, které disponuje jedním z největších chovů krakatice obrovské na světě. Ředitel muzea odhaduje škody na dva miliony eur. V baskické metropoli San Sebastián dosáhla voda až do historického centra. V některých ulicích je jí metr a půl. Poničeny byly tři mosty přes řeku Urumea.
Jen pozvolna se uklidňuje situace na jihu Rakouska, které v uplynulých dnech postihla sněhová kalamita. Jezdí více vlaků, ale taurská trať a železniční propojení spolkové země Korutany s Itálií zůstávají uzavřeny. Ve Štýrsku a Korutanech byly bez elektřiny tisíce lidí. Ve Štýrsku trvá nejméně do pondělního rána výstraha před ledovkou. Hasiči během uplynulých 24 hodin vyjížděli ke stovkám událostí.
V rakouských i švýcarských Alpách nadále platí vysoké lavinové nebezpečí. Tamní úřady rovněž varují před propadáváním střech pod tíhou těžkého a mokrého sněhu. V Rakousku odklízejí sníh tisíce vojáků. V Korutanech v pondělí odpadá škola. Ve východním Tyrolsku je několik obcí stále odříznuto od světa.
Ve Slovinsku bylo v důsledku rozmarům zimy až 200 tisíc lidí bez elektrického proudu. Prakticky celou zemi pokryl led a škody na převodových sítích a trafostanicích jsou značné. Nejpostiženější města Postojna a Pivka na jihozápadě země navštívila premiérka Alenka Bratušeková a ministr obrany. Bratušeková označila situaci za katastrofální. Její vláda požádala o pomoc při opravě přenosové sítě sousední Itálii a Chorvatsko i Evropskou unii. Česká republika podle mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR poskytne Slovinsku jeden generátor na výrobu elektrické energie i s obsluhou.
Celé Slovinsko čelí mrznoucímu dešti. Uzavřeno bylo mnoho regionálních a místních silnic. Železniční doprava zkolabovala téměř úplně. Deset procent obyvatelstva je navíc bez elektřiny.
Mnoho lidí je bez elektřiny také v Chorvatsku, kde je příčinou problémů stejně jako ve Slovinsku mrznoucí déšť. V zemi bylo uzavřeno mnoho silnic a na severozápadě Chorvatska byla ochromena železniční doprava.
V noci na neděli byly na severu Srbska evakuovány další stovky motoristů, kteří se svými automobily zůstali vězet ve sněhových návějích na silnicích. Na odklízení sněhu byla nasazena těžká technika.
Na jihovýchodě Polska odřízly sněhové závěje asi 20 vesnic. Silničáři se snaží zprovoznit cesty a úřady pomáhají s dodávkami potravin.