Italkám <span>vadí rovnoprávnost</span> při odchodu do důchodu

Zahraničí
12. 9. 2009 15:50
Italská důchodkyně.
Italská důchodkyně.

Ona šla do důchodu o pět let dříve než on.Zákoník práce by měl být stejný pro ženy i pro muže. To se v demokratických zemích považuje za samozřejmé. Bouřlivé protesty odborů a mnoha organizací pro práva žen však vzbudila nedávná ratifikace nového zákona, kterou italský parlament ukončil diskriminaci mezi ženami a muži v počtu let stanovených pro odchod do důchodu, napsal server csmonitor.com.

Doposud ženy odcházely do důchodu v šedesáti letech, o pět let dříve než muži. Tento dvojí přístup vycházel ze skutečnosti, že se ženy většinou navíc starají o rodinu a domácnost.

ČTĚTĚ TAKÉ: Berlusconi: Vojáci v ulicích chrání krásné Italky

Evropská komise toto pravidlo shledala minulý rok jako nezákonné a italská vláda na tento právní výrok reagovala úpravou dosavadního stavu.

Ovšem ne všechny Italky mají z této změny radost - upozorňují na to, že v Itálii jsou tradiční genderové stereotypy překvapivě pevně zakořeněné. Ženy se angažují nepoměrně více než muži jak ve výchově dětí, tak v péči o churavějící rodiče.

Źeny vyžadují především lepší podmínky, samotná práce nedaví."Neumím si představit, že bych pracovala až do 65 let. Jednoduše existuje hranice, kdy vyčerpáte všechnu svou energii," posteskla si pětapadesátiletá středoškolská učitelka Stefania Zeviová. Podotýká, že práce s mladými lidmi je náročná pro každého, ale tato zátěž se stává neúnosnou pro ženy středního věku, které často musí doma pečovat o starší členy rodiny.

"Většina mých kolegyň má alespoň jednoho z rodičů, který není soběstačný, co si asi teď mají počít?" dodává.

Starosti o chod domácnosti a jednotlivé členy rodiny leží v Itálii velkou měrou na bedrech žen.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) panuje v Itálii ze všech průmyslových zemí největší nerovnováha při dělbě domácích povinností mezi ženami a muži.

To také může vysvětlit, proč je zaměstnaných jen 45 procent Italek. Toto číslo je oproti dalším západním evropským zemím nezvykle nízké. Nově schválený zákon se zatím dotkne pouze 3,5 milionu státních zaměstnankyň, ale italská vláda slíbila, že ho brzy rozšíří i na soukromý sektor.

Absurdní náhrada za diskriminaci

"Konečně tenhle absurdní dvojí metr zrušili," prohlásila ekonomka Tonia Mastrobuoniová. "Bylo to tak pokrytecké umožnit pracujícím ženám dřívější odchod do důchodu jako náhradu za všechnu tu diskriminaci, kterou jinak zažívají. Připadá mi jen divné, že starý systém brání odbory a organizace bojující za ženská práva, neboť byl přece založený na předpokladu, že primární povinností ženy je starat se o dům, dokonce i když pracuje na plný úvazek," doplňuje Mastrobuoniová a doufá, že tato nová ekonomická politika pomůže změnit stávající společenskou situaci. "V Německu mají takzvané otcovské dovolené silnou podporu, a to vede muže k tomu, aby se o své děti skutečně starali."

Jiní kontroverzní zákon kritizují s tím, že by ženy měly mít nárok na dřívější odchod do důchodu do té doby, než zavládne rovnost ve většině dalších oblastí.

Ženy ve vesnici Scanno ve střední Itálii."Vláda měla nejprve zlepšit fungování služeb, které pomohou zaměstnaným ženám s každodenní péčí o děti a starší členy rodiny, než aby začala se změnou penzijního systému," říká předsedkyně odborů Renata Polveriniová. "Jsem přesvědčena, že by mnoho žen rádo pracovalo až do 65 let, kdyby k tomu měly podmínky."

Ať je to kulturními stereotypy nebo nedostatkem fungujících sociálních služeb, někteří ekonomové spojují nízkou zaměstnanost žen také s nízkou mírou porodnosti, která je v Itálii podle statistických šetření jen 1,2 dítěte na jednu ženu.

"Kdekdo tady mluví o rodinných hodnotách, ale Itálie je dnes zemí s mnoha prázdnými jeslemi a malým počtem žen na pracovních pozicích," uzavřela Mastrobuoniová.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ