V severní Itálii vypukly nové demonstrace proti plánovanému prodloužení tratě francouzských rychlovlaků TGV do Itálie. Protesty se nyní zaměřují na zabavení pozemků pro výstavbu tratě Lyon-Turín a podle agentury AFP by se během dne měly rozšířit po celé Itálii.
Stovky mladých lidí dopoledne zablokovaly dálnici A32 nedaleko Turína na severozápadě země. Policie byla nucena přesměrovat automobilovou dopravu na vedlejší silnice. Další stovka mladých se sešla u oplocených zabraných pozemků, kde má začít stavba železničního tunelu pod Alpami v údolí Val de Suse.
Úřady zabraly na čtyři roky soukromým vlastníkům celkem sedm hektarů pozemků. Do ukončení prací jim budou platit nájem a poté pozemky vrátí. Obyvatelé údolí ale odmítají projekt v hodnotě 20 miliard eur, který je podle nich drahý, zbytečný a nebezpečný pro životní prostředí.
Při demonstracích z 1. března utrpělo zranění 13 policistů.
Podle zastánců prodloužení TGV však jde o projekt, který má strategický význam pro celou Evropu. Výrazně urychlí železniční dopravu mezi Francii a Itálií, umožní prý ulehčit silnicím o asi 700 tisíc kamionů ročně. Trať rychlovlaků má navíc výhledově pokračovat do východní Evropy.
Rychlovlaky by měly v budoucnu výrazně zkrátit dopravu mezi městy jako Lisabon, Madrid, Paříž a metropolemi jako Vídeň či Budapešť. Nakonec by měla trať TGV vést až do Kyjeva. Projekt má podporu Evropské komise, která v rozšiřování železničních sítí vidí kromě jiného možnost snížit škodlivé emise výfukových plynů z aut a zvýšit bezpečnost silniční dopravy v Evropě.
Nyní budovaný úsek z francouzského Lyonu do italského Turína však naráží od roku 2005 na ostré protesty italských obyvatel, kteří odmítají budování alpského tunelu: má být dlouhý 52 kilometrů a ústit v údolí, jehož plánované narušení lidé odmítají.