Itálii se postupně daří zatýkat mafiány a rozkrývat jejich složité byznysy, ale vykořenit je úplně se zdaleka ještě nepodaří. Gangsteři hledají nové způsoby obživy, teď se jim dobře vede s uprchlíky.
Vždy se rádi přiživí na veřejných zakázkách. V Neapoli třeba ovládli skládky, ale místo popelnic od občanů do nich vozili spíše průmyslový odpad ze severu, včetně toxického. Ulice Neapole přetékaly nevyvezeným smetím, zatímco skládky kontaminovaly přírodu.
Jindy mafiáni přírodě pomáhali. Podobně jako v Česku, i v Itálii se dalo výtečně vydělávat na solárních elektrárnách díky podivně nastavené podpoře. Moc nového vymýšlet nemusejí - navenek jde pořád o legitimní byznys, který se ale po svém vypořádává s konkurencí. "Metodologie je stejná, jako byla vždycky, ať už jde o pěstování citronů, nebo o větrné elektrárny. Vyhrožujete lidem, vytváříte trable kolem pracovní síly či dodávek, saháte po vandalismu, zabíjíte lidem psy. Nic moderního na tom není," říká John Dickie, profesor University College London, autor knihy Mafiánská republika: Kriminální prokletí Itálie.
Novou příležitostí je aktuální migrační krize - desetitisíce běženců je potřeba ubytovat a nakrmit. Stát mnohdy tento úkol přenechává různým družstvům či charitám a jen vše platí. "Úředníci jednali s lidmi, kteří vypadali plní ideálů, přestali se mít na pozoru," řekl listu Financial Times prokurátor Giovanni Salvi, který se teď zabývá právě migračním byznysem mafiánů. "Ale ukázalo se, že tato síť existovala pouze k vydělávání peněz." Na jednoho azylanta stát dává až 35 eur denně, řádově může jít i o 800 milionů eur ročně.
"Zkorumpovaní politici a úředníci v posledních letech zneužívali drama migrantů, místo aby chudým sloužili," stěžoval si římský primátor Ignazio Marino. I jeho předchůdce Gianni Alemanno je v onom skandálu vyšetřován spolu se stovkou dalších politiků, úředníků a podnikatelů. Klasickým systémem korupce a klientelismu se zakázky přihrávaly těm vyvoleným.
"Máš vůbec představu, kolik na těch imigrantech vydělávám? Obchod s drogami je méně ziskový," odposlechla policie vysoce postaveného gangstera Salvatora Buzziho. "Letošní obrat byl čtyřicet milionů. Všechny naše zisky pocházely z cikánů, nouzového bydlení a přistěhovalců."
VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 17. SRPNA 2015.