Italský prezident odložil Prodiho demisi

Zahraničí
22. 2. 2007 11:50
Italský prezident Giorgio Napolitano (vlevo) a premiér Romano Prodi
Italský prezident Giorgio Napolitano (vlevo) a premiér Romano Prodi

Italský prezident Giorgio Napolitano (vlevo) a premiér Romano ProdiHlava státu Giorgio Napolitano vede v zemi od čtvrtečního dopoledne politické konzultace, z nichž by mělo vzejít řešení krize, kterou svým rozhodnutím rezignovat vyvolal ve středu premiér Romano Prodi. Prezident zatím demisi nepřijal ani neodmítl, svoje rozhodnutí odložil.

Napolitano má podle ústavy několik možností řešení: buď podrobí středolevou vládu hlasování o důvěře v parlamentu nebo Prodiho pověří vytvořením nové vlády. Případně může rozpustit parlament a vypsat nové parlamentní volby.

V prezidentském sídle Quirinale zatím Napolitano jedná s předsedou senátu Frankem Marinim, který vede Italskou lidovou stranu. Následně bude prezident jednat s předsedou Sněmovny Faustem Bertinottim ze Strany za komunistickou přeměnu. Kolotoč diskusí by měl zahrnout také bývalé italské prezidenty i šéfy parlamentních skupin.

Prodi ve středu nabídl svou demisi poté, co devět měsíců trvající koaliční vláda utrpěla porážku v Senátu při klíčovém hlasování o zaměření své zahraniční politiky. Rozpory je poznamenán například harmonogram stažení 2000 italských vojáků z Afghánistánu a rozšíření americké základny v severoitalské Vicenze.


Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Ukrajinská armáda osvobodila sedm obcí, oznámil Zelenskyj

Zahraničí
Aktualizováno: 19. 9. 2025 00:11

Kamčatku zasáhlo zemětřesení skoro osmi stupňů. Varování před tsunami

Zahraničí
18. 9. 2025
Systém Buk - ilustrační foto

Rusko znovu odmítá odpovědnost za sestřelení letadla MH17 a smrt 298 lidí

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 9. 2025 22:15

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ