Italští poslanci podrželi Prodiho vládu

Zahraničí
2. 3. 2007 14:49
Výsledková tabule ukazuje stav hlasování o kabinetu Romana Prodiho v italské dolní komoře parlamentu.
Výsledková tabule ukazuje stav hlasování o kabinetu Romana Prodiho v italské dolní komoře parlamentu.

Výsledková tabule ukazuje stav hlasování o kabinetu Romana Prodiho v italské dolní komoře parlamentu.

Vláda italského premiéra Romana Prodiho získala podle očekávání při hlasování v dolní komoře parlamentu důvěru. Kabinet obdržel hlasy 342 poslanců, proti hlasovalo 253 zákonodárců. Vyslovení důvěry je pro italskou vládu posledním krokem na cestě z politické krize. Ta začala minulý týden poté, co šéfa kabinetu po neúspěšném hlasování v Senátu prezident vyzval, aby znovu požádal o důvěru pro svou vládu. 

Prodiho koalice levého středu má v Poslanecké sněmovně širokou většinu, takže se vyslovení důvěry očekávalo.

Ještě před hlasováním ministerský předseda zdůraznil, jak je pro jeho kabinet významné setrvat v čele země až do příštích parlamentních voleb v roce 2011, aby "vyléčil" Itálii z jejích nešvarů a dosáhl výsledků, které si předsevzal. Prodi zdůraznil, že vláda chce upevnit oživení ekonomiky a že si přeje pracovat na novém volebním zákoně se všemi parlamentními stranami.

Vůdce opozice a bývalý premiér Silvio Berlusconi v diskusi před hlasováním řekl, že vláda je "křehká a zmatená" a že krize z uplynulých dní zemi ponížila. Pravý střed není v otázce nutnosti změny volebního zákona jednotný a sám Berlusconi o něm soudí, že "není tak špatný".

Pokud jde o zahraniční politiku, která se stala příčinou vládní krize, když Prodi minulý týden nezískal v Senátu podporu pro další financování italské mise v Afghánistánu, oznámil ve čtvrtek Berlusconi, že jeho strana bude pro další financování této mise hlasovat.

Přes úspěch v Poslanecké sněmovně nemá vláda ještě zcela vyhráno. Senát, kde má jen těsnou většinu, jí může dělat problémy i v budoucnu.

Při středečním hlasování o důvěře v horní komoře parlamentu získala vláda 162 hlasů, přičemž 157 senátorů se vyslovilo proti ní. Prodiho obliba podle průzkumů klesá a mnoho Italů soudí, že jeho vláda nevydrží déle než několik měsíců.

Spory ve vládní koalici dál pokračují, což se ukázalo i při dnešním hlasování. Komunistický poslanec Salvatore Cannavo se nezúčastnil hlasování ze solidarity se svým kolegou Frankem Turigliattem, který byl vyloučen ze strany, protože se zdržel hlasování v Senátu, jež bylo příčinou pádu vlády.

Hlasování o důvěře se také zdržel člen Radikální strany Daniele Capezzone, a to na protest proti poslednímu rozhodnutí vlády okleštit návrh zákona o uznávání partnerství nesezdaných párů.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Volba nového papeže začne 7. května, oznámil Vatikán

Zahraničí
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ