Italští poslanci podrželi Prodiho vládu

Zahraničí
2. 3. 2007 14:49
Výsledková tabule ukazuje stav hlasování o kabinetu Romana Prodiho v italské dolní komoře parlamentu.
Výsledková tabule ukazuje stav hlasování o kabinetu Romana Prodiho v italské dolní komoře parlamentu.

Výsledková tabule ukazuje stav hlasování o kabinetu Romana Prodiho v italské dolní komoře parlamentu.

Vláda italského premiéra Romana Prodiho získala podle očekávání při hlasování v dolní komoře parlamentu důvěru. Kabinet obdržel hlasy 342 poslanců, proti hlasovalo 253 zákonodárců. Vyslovení důvěry je pro italskou vládu posledním krokem na cestě z politické krize. Ta začala minulý týden poté, co šéfa kabinetu po neúspěšném hlasování v Senátu prezident vyzval, aby znovu požádal o důvěru pro svou vládu. 

Prodiho koalice levého středu má v Poslanecké sněmovně širokou většinu, takže se vyslovení důvěry očekávalo.

Ještě před hlasováním ministerský předseda zdůraznil, jak je pro jeho kabinet významné setrvat v čele země až do příštích parlamentních voleb v roce 2011, aby "vyléčil" Itálii z jejích nešvarů a dosáhl výsledků, které si předsevzal. Prodi zdůraznil, že vláda chce upevnit oživení ekonomiky a že si přeje pracovat na novém volebním zákoně se všemi parlamentními stranami.

Vůdce opozice a bývalý premiér Silvio Berlusconi v diskusi před hlasováním řekl, že vláda je "křehká a zmatená" a že krize z uplynulých dní zemi ponížila. Pravý střed není v otázce nutnosti změny volebního zákona jednotný a sám Berlusconi o něm soudí, že "není tak špatný".

Pokud jde o zahraniční politiku, která se stala příčinou vládní krize, když Prodi minulý týden nezískal v Senátu podporu pro další financování italské mise v Afghánistánu, oznámil ve čtvrtek Berlusconi, že jeho strana bude pro další financování této mise hlasovat.

Přes úspěch v Poslanecké sněmovně nemá vláda ještě zcela vyhráno. Senát, kde má jen těsnou většinu, jí může dělat problémy i v budoucnu.

Při středečním hlasování o důvěře v horní komoře parlamentu získala vláda 162 hlasů, přičemž 157 senátorů se vyslovilo proti ní. Prodiho obliba podle průzkumů klesá a mnoho Italů soudí, že jeho vláda nevydrží déle než několik měsíců.

Spory ve vládní koalici dál pokračují, což se ukázalo i při dnešním hlasování. Komunistický poslanec Salvatore Cannavo se nezúčastnil hlasování ze solidarity se svým kolegou Frankem Turigliattem, který byl vyloučen ze strany, protože se zdržel hlasování v Senátu, jež bylo příčinou pádu vlády.

Hlasování o důvěře se také zdržel člen Radikální strany Daniele Capezzone, a to na protest proti poslednímu rozhodnutí vlády okleštit návrh zákona o uznávání partnerství nesezdaných párů.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ