Izraelci požádali Berlín o miliony na <span>další ponorku</span>

Zahraničí
15. 10. 2009 14:25
Izraelská ponorka Tekuma (třída Dolphin) německé výroby.
Izraelská ponorka Tekuma (třída Dolphin) německé výroby.

Izraelská ponorka Tekuma (třída Dolphin) německé výroby.Příští černo-žlutá německá vláda (CDU/CSU a FDP) bude konfrontována s prosbou Izraele o tučný finanční příspěvek na další zbrojní obchod. Židovský stát si chce u loděnic HDW-Werft v Kielu objednat už šestou ponorku třídy Dolphin. Němci už dodali Izraeli tři tyto ponorky a další dvě se staví.

Dvě podmořská plavidla, na nichž se nyní pracuje v kielských loděnicích, dotuje Berlín z německého státního rozpočtu až 333 miliony eur. To je asi třetina prodejní ceny. Zbytek uhradí sám Izrael.

První tři diesel-elektrické ponorky třídy Doplhin (Dolphin, Leviathan a Tekuma), jež nastoupily do služby v letech 1999 až 2000, stály zhruba 225 milionů euro za kus. První dvě jmenované dostal Jeruzalém od Berlína jako dar. V současné době stavěná plavidla přijdou každé na asi půl miliardy eur. Mají být vybavena pohonným systémem s vodíkovými články, jenž je nezávislý na vzduchu.


Šestá ponorka, o niž nyní žádá Izrael, by byla ještě výrazně dražší. Zvyšující se cena se odvíjí hlavně od stále modernější technologie.

Izraelští vojáci v ponorce třídy Gal.Stavba a prodej ponorek třídy Dolphin Izraeli jsou i v samotném Německu sporné a setkávají se s kritikou. Lodě totiž disponují čtyřmi torpédomety ráže 650 mm (dalších šest je ráže 533 mm). Existuje domněnka, že izraelští inženýři ponorky přezbrojili tak, že mohou nést rakety s jadernými hlavicemi.

Potvrdily by se tak záměry armády židovského státu, o nichž už roku 1999 psal časopis Jane´s International Defence Review.

V létě roku 2000 dokonce britský Sunday Times uvedl, že jedna z ponorek uskutečnila zkušební odpálení rakety v Indickém oceánu. Izrael vlastní podle odhadů dvě stě jaderných hlavic, čímž by byl šestou nejsilnější atomovou mocností na světě.

O dodávkách německých ponorek do Izraele jednala spolková vláda v Bonnu už v padesátých letech minulého století a  schválila je, ačkoli západní Německo tehdy v zásadě nedodávalo žádné zbraně mimo okruh zemí NATO.

Námořní vlajka Izraele.Příčinou výjimky byly zvláštní vztahy mezi Německem a židovským státem vyplývající z holocaustu. SRN měla zvláštní odpovědnost za bezpečnost Izraele, od níž odvíjela svá exportní pravidla.

Kvůli otázkám financování se ale jednání mezi oběma zeměmi táhla a projekt byl téměř uložen ad acta. Izraelské válečné námořnictvo mezitím zařadilo do výzbroje britské ponorky třídy Gal.   

Foto:  Profimedia a Wikipedia

Autor: - pp -

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ