Jaderné arzenály se zmenšují pomalu. Kolik má kdo bomb?

Zahraničí
16. 6. 2014 14:50
Ruské jaderné silo.
Ruské jaderné silo.

Rusko a Spojené státy zmenšují své arzenály atomových zbraní, ale pomaleji než dřív. Současně vojenské jaderné mocnosti své arzenály modernizují své arzenály a zdá se, že jsou odhodlány ponechat si v dohledné době značný počet těchto zbraní hromadného ničení.

Uvádí to zpráva, kterou dnes zveřejnil Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI). Zjištění institutujasně ukazují, jak daleko zůstává vidina světa bez jaderných zbraní, o níž před pěti lety hovořil americký prezident Barack Obama.

Korejská raketa připravena vynést údajně satelit na oběžnou dráhu kolem Země.Přestože se počet jaderných hlavic v posledních pěti letech ve světě postupně snižuje, například oproti loňsku o 5,6 procenta, stále devět zemí vlastnilo začátkem letošního roku celkem 16 300 těchto zbraní. Loni jich ještě bylo 17 270 a v roce 2010 22 600.

Snižování počtu jaderných zbraní je podle dokumentu navíc rok od roku pomalejší. "Státy vlastníci jaderné zbraně letos opět neprokázaly dost skutečné vůle k úplné demontáži jaderných arzenálů," napsali výzkumníci SIPRI.

Hlavní protivníci z doby studené války, Spojené státy a Rusko, vlastní dohromady kolem 93 procent jaderných zbraní ve světě. Omezování jejich arzenálů na základě nové smlouvy START z roku 2011 bylo hlavním důvodem globálního snížení počtu jaderných zbraní v posledních letech.

Indové sledují test rakety Agni-V s doletem pět tisíc kilometrů.

SIPRI registruje dalších sedm zemí s jadernými zbraněmi - Británii, Francii, Čínu, Pákistán, Indii, Izrael a Severní Koreu.

Oficiálně uznanými státy s vojenským jaderným arzenálem jsou USA, Rusko, Francie, Británie a Čína, zatímco čtyři ostatní země se nepřipojily k mezinárodní dohodě o nešíření jaderných zbraní, poznamenala zpráva. Izrael se k vlastnictví jaderných zbraní ani oficiálně nepřiznává.

Kolik má kdo jaderných zbraní:

Rusko         8000

USA            7300

Británie         225

Francie         300

Čína             250

Pákistán      100  až 120

Indie             90 až 100

Izrael            80

Sev. Korea     6 až 8

Spojené státy a Rusko sice snižují počet hlavic, ale realizují rozsáhlé programy na modernizaci zbylé jaderné výzbroje. Jaderné arzenály ostatních zemí jsou výrazně menší, ale tyto státy podle SIPRI vyvíjejí a rozmísťují nové zbraně, nebo aspoň oznámily, že to mají v úmyslu.

Americká letecká a vesmírná základna Vandenberg.Zpráva se pozastavuje zvlášť nad situací v KLDR, u které není jasný počet a účinnost tamních případných jaderných zbraní. Odhady se opírají o množství plutonia, které Pchjongjang mohl vyprodukovat. "Je tam asi dost materiálu na šest až osm zbraní.

Nic ale zatím jasně nenaznačuje, jaká je jejich kapacita vyrobit jadernou hlavici a příslušný raketový systém, který by mohl nést jadernou hlavici," říká jeden z autorů zprávy Phillip Patton Schell.

Americká ponorka třídy Ohio schopná nést jaderné střely.

Autor: Reuters, - pp -, ČTK Foto: ČTK/AP , Pentagon, ruské min. obrany

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ