(Ne)milovaná destinace
Jaderské škubání českých slepic. Odírání turistů
23.08.2015 17:15 Původní zpráva
Hamburger v přepočtu za pět set korun, litr vody za devadesát korun. Ceny na některých místech Chorvatska explodují. I tamní média píší o nekřesťanském odírání turistů. Žádný div, že Češi paštikaří. A dobře dělají.
V okamžiku, kdy začátkem letní sezony dorazí na pobřeží Jadranu první turista, začínají Chorvaté přemalovávat ceny za služby a zboží na vyšší. Někde jen o trošku, jinde to řádně osolí. Je to tradiční rituál, který (bohatší) západní turisté dlouho téměř nevnímali a (většinou chudší) Češi brali jako daň za rekreaci v zemi, již si oblíbili. Byť často s brbláním a se skřípěním zubů.
Letošní léto se nicméně zdá, že nejrůznější podnikatelé a podnikavci se snaží dovolenkářským slepicím, jež zemi snášejí zlatá vejce, utrhnout i poslední zbylé pírko.
"Mám zkušenost, že Čechy dost Chorvatů nemusí," říká Pavel Stuchlík, který letos zkusil penzion u Zadaru. Ubytování v pohodě, ale pláž prý děs, hlava na hlavě, špína ve vodě, téměř žádné sprchy, WC páchnoucí na sto metrů, plavčík neznámé slovo. Když si u vody dvakrát koupili předražené, teplé pivo a zmrzlinu, měli prý při použití češtiny dojem, že prodavači po tváři přejel pohrdavý úsměv. "Mají raději Němce."
Špatné zkušenosti z Dalmácie má i Alena Šmídová. "Bylo to nechutné," líčí čerstvé zážitky. Na uvítanou přebukovaný hotel, takže je přestěhovali dále od moře (odnesou to často právě Češi). Byl prý horší, postele na rozpadnutí, zatuchlé deky prané snad jednou za sezonu, málo ochotný personál.
Útok na peněženky
Špatných zkušeností zahraničních turistů na dovolené si začala všímat už i chorvatská média. "Sezona peprných cen. Takhle odírají turisty na Jadranu" stojí velkým písmem na titulní stránce chorvatského bulvárního listu 24sata (patří rakouské skupině Styria Media AG) z první poloviny srpna. Deník uvádí čerstvé příklady, kdy se protáčejí panenky i zákazníkům s naditou prkenicí.
Hvar: půllitr vody za 20 kun (72 Kč), Hvar: hamburger za 140 kun (500 Kč) a kuřecí salát za 65 kun (233 Kč), Brela: hodina parkování na šutrech za 50 kun (180 Kč), Novalja: kilometr v ilegálním taxi za 300 kun (1075 Kč). Není to poprvé, kdy deník 24sata upozorňuje na extrémní ceny v souvislosti s turistikou.
(VIDEO: seriál Hra o trůny se natáčel i v nádherném Dubrovníku)
Jen hrstka dalších příkladů. Šálek obyčejné kávy za 17 kun (61 Kč), půllitrovka piva domácí značky za 30 kun (108 Kč), kilogram rajčat za 40 kun (143 Kč), pizza s mořskými plody za 110 kun (394 Kč) či malá plechovka koly, třetinka, za 22 kun (79 Kč).
Jako další z dlouhé řady špinavých triků, jak vyzrát na turisty, přetiskl deník líčení jedné své rozhořčené čtenářky ze Zadaru. Prý tam fascinovaně zírali na klečícího žebráka v uniformě, který se patnáct minut ani nepohnul. Kolemjdoucí házeli peníze do košíčku před ním.
Až když mu jeden člověk sáhl na nohu, ukázalo se, že jde o loutku. Dotčení, znechucení lidé pak "žebrákovi" sundali klobouk, aby už nemohl klamat jiné.
* Kdy je třeba být jako turista v Chorvatsku ve střehu?
* Proč se Češi často cítí na Jadranu jako turisté druhé kategorie, ale přesto mnozí z nich zemi milují a stále se tam vracejí?
* Proč se není třeba nijak stydět za přezdívku "paštikáři"?
* Turisté jaké národnosti patří v Chorvatsku za mistry v přežití?
* Jak je na tom chorvatská ekonomika a proč je turistická sezona tak krátká?
* Jaké další vytahování peněz z kapes zahraničních návštěvníků Chorvati připravují, tentokrát samotná vláda?
ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ 24. SRPNA 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.