Londýnský soud rozhodne, zda zruší zatykač, který byl v roce 2012 vydán na zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Ve snaze vyhnout se zatčení se rodilý Australan skrývá na ekvádorském velvyslanectví v britské metropoli. Pokud by se žádostí o zrušení zatykače uspěl, mohl by teoreticky po více než pěti letech ambasádu opustit. Jasné ovšem není, zda o jeho vydání neusilují Spojené státy.
Podle Assangeových právníků britský zatykač ztratil význam, neboť byl vydán v souvislosti se stíháním ve Švédsku, kde zakladatel WikiLeaks čelil obvinění ze znásilnění. Švédská prokuratura ale loni v květnu předběžné vyšetřování zastavila, a podle právníků by tak měla zrušit zatykač i Británie.
Today (Feb 5) marks 2 years since the UN ruling that @JulianAssange is unlawfully & arbitrarily detained by UK authorities-and must be released & compensated-under international law & treaties the UK has signed. https://t.co/M9722JQwadhttps://t.co/FwlA5vvD2c #FreeAssange pic.twitter.com/3h4J46drvo
- Julian Assange ⌛ (@JulianAssange) 5. února 2018
Britská prokuratura s tím nesouhlasí. Podle ní by neměl být Assange odměněn za to, že švédské vyšetřování přečkal v úkrytu. Stockholm se totiž rozhodl vyšetřování zastavit s odůvodněním, že není reálná šance dostat Assange k výslechu do Švédska. Státní zástupkyně loni zároveň uvedla, že vyšetřování by mohlo být obnoveno, pokud by se zakladatel WikiLeaks vydal do Švédska do roku 2020. Tehdy bude čin, ze kterého byl viněn, promlčen.
Pokud britský soud vyslyší argumenty obhájců a zatykač zruší, mohl by se Assange rozhodnout ekvádorskou ambasádu opustit. Agentura AP ovšem upozornila, že by také mohl na zastupitelském úřadu jihoamerické země zůstat, protože kvůli zvláštnostem právního systému USA není veřejně známé, zda o jeho vydání Spojené státy neusilují v souvislosti se zveřejněním tajných vládních dokumentů na platformě WikiLeaks.
Americké úřady v minulosti vyjádřily zájem o stíhání Assange a jeho aktivity kolem WikiLeaks vyšetřovaly. Pokud Washington o jeho vydání skutečně požádal, mohli by jej Britové okamžitě poté, co ekvádorskou ambasádu opustí, zadržet a zahájit vydávací proceduru. V minulosti přitom Assange tvrdil, že švédské vyšetřování bylo jen záminkou pro to, aby mohl být přes Švédsko vydán do Spojených států.
Pokud by Assange po případném zrušení britského zatykače velvyslanectví přece jen opustil a britská policie jej nezadržela, mohl by se uchýlit do Ekvádoru. Jihoamerická země mu udělila azyl a loni v prosinci také občanství. Na počátku roku nicméně ekvádorský prezident Lenín Moreno označil Assange za "zděděný problém", který jeho zemi působí potíže.
ALERT: UK will decide whether to drop its arrest warrant against me tomorrow 2pm at Westminster magistrates court two years and one day after the UN ruling in my favor (the government appealed on March 24, 2016 and also lost the appeal in later that year). https://t.co/hrPyGrl3Tp
- Julian Assange ⌛ (@JulianAssange) 5. února 2018