Británie po referendu, v němž její občané rozhodli o ukončení členství v osmadvacítce, musí opustit Evropskou unii co nejdříve. Další polovičatá existence v rámci bloku není možná, uvedla v prohlášení bývalá eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová.
"Úspěšný rozvod je lepší než zkažené manželství," uvedla lucemburská politička Redingová, která byla členkou Evropské komise v letech 1999 až 2014. "Teď, když Britové učinili svrchované rozhodnutí (evropskou) rodinu opustit, musejí odejít, co nejdříve to půjde. Možnost polovičního členství neexistuje," dodala.
EU musí na brexit reagovat
Evropská unie musí na výsledek britského referenda rychle zareagovat, zásadní politika EU by pak měla projít výraznými změnami. Řekl to slovenský premiér Robert Fico, jehož země na začátku července převezme půlroční předsednictví v nynější evropské osmadvacítce.
"Není to žádná tragédie. Je to realita, na kterou bude muset zbylých 27 zemí Evropské unie velmi rychle zareagovat. Považoval bych za velkou chybu, kdyby reakce byla taková, jaká byla dosavadní politika Evropské unie," řekl Fico novinářům v reakci na výsledek referenda v Británii, ve kterém se většina voličů vyslovila pro vystoupení z EU.
Obrovský počet lidí v Evropě podle Fica odmítá migrační politiku EU a také existuje nespokojenost s hospodářskou politikou unie.
"Záleží pouze na nás, zbylých 27 členech unie, zda najdeme dostatek sil, abychom řekli, že zásadní politika Evropské unie musí projít zásadními změnami. Musíme nabídnout podstatně atraktivnější přístupy k tématům, která vnímají občané Evropské unie mimořádně negativně," uvedl slovenský premiér.