Summit v Samaře nic zásadního nepřinesl. K podpisu nové smlouvy o strategickém partnerství mezi EU a Ruskem nedošlo, podle ruského prezidenta Vladimira Putina to však není nutné nějak dramatizovat. Před zahájením rozhovorů o nové základní smlouvě musí podle něj Evropská unie vyřešit své vnitřní problémy.
"Jednou z nelehkých byla otázka upevnění právního základu partnerství Rusko - EU a rozhovory o nové smlouvě zatím nezačaly," konstatoval ruský prezident. Putin však zopakoval, že si Rusko cení strategického charakteru partnerství s unií i přes zdržení s podpisem nové smlouvy. Platnost té staré končí letos v prosinci. O nové smlouvě chtělo v Samaře začít jednat Německo jakožto současná předsedající země unie.
Už před summitem dávali diplomaté EU i Ruska najevo, že o smlouvě se jednat nebude, neboť její přijetí je rozhodnuto zablokovat Polsko. Varšava se tak snaží pomocí EU přinutit Moskvu k odvolání zákazu dovozu polského masa do Ruska. Putin novinářům řekl, že v této otázce dnes nebylo dosaženo dohody. Proti nové strategické smlouvě jsou i Estonsko a Litva.
Pozici "rebelujících členů EU" v pátek na tiskové konferenci po jednání s ruskou stranou podpořil šéf Evropské komise José Barroso. "Měli jsme možnost ruským partnerům říci, že těžkosti jednoho člena EU jsou těžkostmi pro celou Evropu. To se týká jak otázek polského masa, tak problémů Litvy a Estonska," prohlásil.
Putin naopak pokládá problémy s ruskojazyčnou menšinou v pobaltských zemích za "nedůstojné Evropy" a prohlásil, že k odpovědnosti musí být pohnáni lidé odpovědní za smrt ruského občana při protivládních demonstracích v Estonsku. Na rozhodnutí úřadů přemístit památník Rudé armádě z centra města reagovala v Tallinnu ruskojazyčná menšina násilnými protesty, při nichž jeden člověk zemřel a desítky byly zraněny a pozatýkány.
Podle Putina bude Rusko spolu s EU připravovat způsoby vzájemného reagování a varování v energetické oblasti a vytvoří speciální mechanismus ke zlepšení vzájemného investičního klimatu.
Otevřený dialog v. zatýkání opozice
Putin před zahájením summitu deklaroval snahu o otevřenou diskuzi, což ostře kontrastovalo s jednáním ruské policie. Před summitem zadržela na moskevském letišti známé kritiky prezidenta Vladimira Putina a jeho režimu, mezi nimi předsedu opoziční platformy Jiné Rusko Garriho Kasparova, a zabránila jim tak v odletu do Samary.
Ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti s plánovanými demonstracemi zdůraznil, že "ruská státní moc se marginálních skupin nemusí obávat". Podle něj v Rusku může "v rámci zákona" demonstrovat každý, kdo chce, ale mnozí prý raději "provokují orgány chránící veřejný pořádek k použití síly".
Putin sice připustil, že ne vždy je podobný postup policie správný, poukázal však na to, že i v západní Evropě policisté zakročují podobným způsobem. "Známe příklady předběžných preventivních zatčení. Velmi čerstvé příklady, ale nebudeme ukazovat prstem," poznamenal ruský prezident.
Kromě bývalého šachového mistra Kasparova do Samary neodcestovali spisovatel a předseda zakázané Nacionálně bolševické strany Eduard Limonov a předák hnutí Za lidská práva Lev Ponomarjov. Policie jim na letišti Šeremetěvo zabavila cestovní pasy a letenky. Stejně postupovala i v případě několika novinářů, kteří opoziční aktivisty doprovázeli.
Putin na začátku jednání v sanatoriu Volžský útes u Samary upozornil své partnery z EU na turistické krásy Povolží. Ty však zřejmě neocení mnozí ruští občané, kteří chtěli do Samary přijet na páteční opoziční demonstraci svolanou hnutím Jiné Rusko. Akce byla nakonec povolena na nátlak EU. V Samaře policie zatkla místní opoziční aktivisty a komplikuje také práci médiím kritickým vůči Kremlu.
Foto: ČTK/AP