Chtěla upozornit na jejich problémy. Hromadně ji znásilnili. Měla to být práce do školy, ale výlet pro britskou studentku žurnalistiky skončil hrůzným zážitkem. Policie poté zadržela zhruba stovku nelegálů.
Mladá žena psala práci o problematice pašování lidí z Francie do Británie. Podle policejních zdrojů právě sbírala materiál, když byla přepadena. Zločin se údajně odehrál v nechvalně známém squatterském táboře zvaném „Džungle" u francouzského Calais.
Strážci zákona zadrželi stovku potenciálních svědků mezi nelegály.
Policie uvádí, že zločin byl „obzvlášť brutální povahy". Oběť je stále v Calais. „Zřejmě pracovala sama, což je samozřejmě velice nebezpečná věc," cituje policenjního mluvčí britský list Daily Mail. „Obáváme se, že muži, o nichž psala zprávu, na ni zaútočili přímo v lese, kde bydlí," dodal.
Squatterský tábor je nepoužívaná průmyslová zóna zvaná „Duny" a nachází se jen kousek od přístaviště. Žije zde až pět set lidí, které podporují místní charity.
Jean-Pierre Boutiolle z organizace pro uprchlíky C´Sur říká: „Chodí tam hodně novinářů, včetně studentů. Chtějí se dostat k jádru toho, co se právě děje, aby mohli točit filmy a psát reportáže. Když nás nějaký žurnalista kontaktuje, vždycky je prosíme, abychom s nimi mohli jít.
„My uprchlíky známe z každodenního kontaktu. Nikdy bych nenechal jít mladou dobrodružnou dívku do toho lesa samotnou, zvlášť v noci," dodává Boutiolle.
Včera policie obklíčila a zatkla zhruba sto ilegálních přistěhovalců. Většina z nich je z Iráku, Afghánistánu nebo Blízkého východu, ačkoliv francouzské úřady se domnívají, že mnoho z nich pochází z Balkánu a východní Evropy.
Jeden z nich vzpomíná: „Ano, viděl jsem tu mladou novinářku s foťákem. Chodí jich sem hodně. Vím přesně, kdo to byl. Byla mladá, tak okolo třiceti. Studentka z Londýna."
Calais se stalo pro nelegály magnetem na konci devadesátých let minulého století poté, co zde bylo otevřeno centrum Sangatte Červeného kříže. To za tři roky ubytovalo 67 tisíc imigrantů.
Když se francouzská a britská vláda dohodly na uzavření centra v roce 2002, mnozí přistěhovalci skákali na pomalu jedoucí vlaky u vjezdu do tunelu pod Kanálem. Chtěli se tak dostat na druhou stranu, do Británie.
Podle britského ministerstva vnitra počet uprchlíků chycených ve směru z Calais prudce poklesl z deseti tisíc v roce 2002, kde se Sangatte zavíralo, na patnáct set o rok později.
Foto: archiv